Nauka

Archeolodzy z UJ wrócili na Cypr

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2014 11:11
Rozpoczął się czwarty sezon prac ekspedycji archeologicznej Uniwersytetu Jagiellońskiego na Agorze starożytnego miasta Pafos na Cyprze.
Wybrzeże Cypru
Wybrzeże CypruFoto: Flickr/disparkys (365)

Wykopaliskami kieruje prof. Ewdoksia Papuci-Władyka. W tym roku archeolodzy eksplorują studnię z okresu hellenistycznego, czyli sprzed ponad 2 tys. lat.

- Tego typu studnie, gdy przestawały być używane, zasypywano niepotrzebnymi obiektami, przede wszystkim potłuczonymi naczyniami, ale również innymi przedmiotami. Stanowią one niezwykle pożądane przez nas znaleziska, gdyż dają wgląd w życie codzienne ówczesnych mieszkańców Pafos– mówi prof. Papuci–Władyka.

Archeolodzy skupią się też na dokumentacji pozostałości architektonicznych odkrytych już w trakcie prac prowadzonych przez cypryjskiego archeologa K. Nikolaou w latach 70. XX wieku.

Po zakończeniu prac wykopaliskowych prowadzone będą prospekcje georadarem, skanerem laserowym oraz wykonywane zdjęcia lotnicze stanowiska z użyciem drona z podwieszoną kamerą cyfrową. W badaniach bierze udział duża grupa studentów Instytutu Archeologii UJ, którzy odbywają przewidziane programem studiów obowiązkowe ćwiczenia terenowe.

Pafos jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych na Cyprze. Jego zabytki wpisano na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Postępy prac krakowskiej misji można śledzić na bieżąco na oficjalnej stronie internetowej projektu: https:\/\/www.paphos-agora.archeo.uj.edu.pl/.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: NAUKA archeologia Cypr