Nauka

Trwa Światowy Tydzień Szczepień

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2015 22:22
Szczepionki ratują życie dwóch-trzech milionów ludzi rocznie - szacuje WHO. Ale to ciągle za mało - przypominają eksperci z okazji trwającego Światowego Tygodnia Szczepień.
Audio
  • Trwa Światowy Tydzień Szczepień - Rafał Motriuk / IAR
Obowiązkowym szczepieniem przeciw pneumokokom mają być objęte dzieci urodzone od 1 stycznia 2017 roku
Obowiązkowym szczepieniem przeciw pneumokokom mają być objęte dzieci urodzone od 1 stycznia 2017 rokuFoto: East News/Glow Images

Według Światowej Organizacji Zdrowia, co roku umiera półtora miliona dzieci właśnie z powodu braku odpowiednich szczepień. - Szacujemy, że w skali świata co piąte dziecko nie jest szczepione - mówi dr Jean-Marie Okwo-Bele z WHO.

Najbardziej narażone są dzieci z odizolowanych społeczeństw w najuboższych krajach. Groźne pozostają więc błonica, odra, polio czy tężec, a można by je pokonać dzięki odpowiednim szczepieniom. Inni eksperci zwracają uwagę, że w krajach rozwiniętych dochodzi do zaniedbań lub świadomych rezygnacji ze szczepień. W ostatnich latach w Europie co roku notowano od kilku do nawet trzydziestu tysięcy zachorowań na odrę.

(IAR)

Czytaj także

Science: Ebolę w Afryce zastąpią inne choroby

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2015 00:10
Na zachodzie Afryki, w miejsce eboli mogą pojawić się inne, poważne choroby. Ostrzegają o tym w prestiżowym tygodniku "Science" naukowcy z USA, Wielkiej Brytanii i Szwecji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy dowiedli - szczepienia nie grożą autyzmem

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2015 13:00
Wyniki badania obejmującego 95 tysięcy dzieci zaprzeczają, by szczepionka MMR powodowała autyzm.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Światowy Dzień Malarii

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2015 01:00
Siedemdziesiąt pięć osób na godzinę - z taką prędkością roznoszona przez komary malaria zabija ludzi na całym świecie. Statystyki przypomina ONZ w obchodzonym dziś Światowym Dniu Malarii.
rozwiń zwiń