Nauka

Oglądaj, co dzieje się w gnieździe bocianów czarnych

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2016 23:00
Bociany czarne, gniazdujące na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, można podpatrywać online. Dokładna lokalizacja gniazd trzymana jest w tajemnicy, aby chronić ptaki przed intruzami.
Bocian czarny - możemy go podglądać
Bocian czarny - możemy go podglądać!Foto: Pixabay.com

W styczniu tego roku leśnicy i ornitolodzy w województwie łódzkim wytypowali dwa stałe miejsca gniazdowania bocianów czarnych. W marcu w każdej z lokalizacji w głębi lasu - na dębie i sośnie - na wysokości powyżej 30 m zainstalowali kamery z funkcją podczerwieni. Cała operacja odbyła się, kiedy bocianów czarnych nie było jeszcze w kraju i za zgodą Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi.


Bociany przyleciały do gniazd, ale tegoroczna pogoda nie sprzyjała lęgom. Ptaki zaledwie kilka dni temu wykonywały taniec godowy na gnieździe i rozpoczęły nadbudowę gniazd, znosząc mech i gałęzie. - Jeżeli wszystko pójdzie dobrze w gnieździe powinny pojawić się jaja - informuje Hanna Bednarek-Kolasińska - rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi.

Transmisja jest dostępna na stronie: lodz.lasy.gov.pl/bocianyczarne.

Znajdują się tam też ciekawostki przyrodnicze o bocianie czarnym, ich zwyczajach gniazdowych, pokarmowych, lęgowych czy zasięgu występowania. Internauci, którzy zaobserwowali ciekawe zachowanie bocianów mogą zrobić screen i wysłać go na adres: rzecznik@lodz.lasy.gov.pl. Najciekawsze będą umieszczone na stronie.

Jeszcze na przełomie XIX i XX wieku bocianów czarnych w Polsce było bardzo niewiele. W 1966 liczebność całkowitą szacowano na 500 – 530 par lęgowych. Aktualnie liczebność bociana czarnego w Polsce szacowana jest na 1400-1600 par.

Dokładna lokalizacja gniazd jest objęta tajemnicą, by chronić ptaki przed intruzami. W program ochrony i monitoringu populacji gatunku zaangażowanych jest około 1000 leśników w całej Polsce. 

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: NAUKA biologia bociany
Czytaj także

Rozumiesz, co mówi twój kot? Jeśli nie, pomogą szwedzcy naukowcy

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2016 19:00
Trzeba jednak poczekać kilka lat. Szwedzcy specjaliści od fonetyki z uniwersytetów w Lund i Linkoping do 2021 roku chcą rozszyfrować znaczenie dźwięków wydawanych przez koty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hiszpańskie bociany przestały odlatywać na zimę

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2016 20:00
W Polsce jedną z oznak rozpoczętej dziś wiosny są powroty bocianów z ciepłych krajów. Naukowcy zauważyli jednak, że na Półwyspie Iberyjskim ptaki te przestały odlatywać na zimę.
rozwiń zwiń