Nauka

Miedziany skarb z Walii

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2008 19:29
Rzymianie zostawili w Walii coś więcej niż ruiny.

Jeden z największych skarbów rzymskich monet został odkryty w Vale of Glamorgan Walii przez lokalnego poszukiwacza skarbów.

Do odkrycia doszło już w kwietniu, ale dopiero teraz zostało ogłoszone publicznie. W depozycie znajdowało się prawie 6000 miedzianych monet. Odkrycia 79-letni badacz-pasjonat dokonał w dwóch etapach: pierwszego dnia wykrył dzban z 2366 monetami, a następnego – kolejny, zaledwie trzy metry dalej od pierwszego. W drugim dzbanie było 3547 monet. Większość z nich pochodzi z okresu panowania Konstantyna I (307-337 n.e.), za którego rządów chrześcijaństwo stało się w Imperium religią państwową.

Skarb z Walii to jeden z największych skarbów rzymskich monet, na jaki kiedykolwiek natrafiono w Walii. Zdaniem naukowców, obydwa dzbany zakopała ta sama osoba, prawdopodobnie z powodu jakiegoś zagrożenia. W okolicy podobne skupiska monet znajdowano już wcześniej – na przykład w 1899 roku. Potrzeba ukrycia cennych przedmiotów jest – obok celów kultowych – najczęstszym powodem powstawania tzw. „skarbów” archeologicznych.

W okolicy znajdowało się rzymskie osadnictwo. Na południe od zamku w Cardiff mieścił się na przykład rzymski fort.

Poszukiwacz-pasjonat zgłosił swoje znalezisko władzom i najpewniej dostanie za nie nagrodę. Pieniądze otrzyma również właściciel pola. Znalezisko trafi najprawdopodobniej do Narodowego Muzeum Walii.

(fw)

Czytaj także

Rzym upadł przez klimat?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2008 09:38
Upadek Cesarstwa Rzymskiego mógł być spowodowany długotrwałym okresem bardziej suchego klimatu, uważają amerykańscy i izraelscy geolodzy na podstawie analizy stalagmitów z jaskini niedaleko Jerozolimy.
rozwiń zwiń