Nauka

Śnieg na Marsie

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2008 16:56
Z chmur nad marsjańskim biegunem padał śnieg!

Laserowe czujniki sondy Phoenix, które zbierają dane na temat atmosfery Czerwonej Planety, dostarczyły zadziwiające dane. Z chmur znajdujących się około 4 km nad sondą padał śnieg.

Zgodnie ze wszystkimi informacjami, płatki śniegu nie docierają jednak do powierzchni Marsa – parują wcześniej.

- Nigdy nic takiego nie zaobserwowano na Marsie - powiedział Jim Whiteway z uniwersytetu w Toronto, który nadzoruje pracę stacji meteorologicznej znajdującej się na pokładzie lądownika. - Niewykluczone, że śnieg może jednak dolatywać do powierzchni – dodaje.

Badania marsjańskiego gruntu udowodniły, że w przeszłości zachodziły interakcje między minerałami a wodą, czyli procesy podobne do tych na Ziemi. Przyrządy pomiarowe Phoenixa zasugerowały też obecność węglanu wapnia, składnika kredy i gliny. Na naszej planecie większość węglanów i glin powstaje jedynie w obecności ciekłej wody.

- Nadal zbieramy dane i przed nami jest mnóstwo analiz, ale idziemy do przodu szukając odpowiedzi na jedno z głównych pytań, jakie sobie zadaliśmy – mówił główny naukowiec misji, Peter Smith z University of Arizona.

Przyrządy TEGA (Thermal and Evolved Gas Analyzer) i MECA (Microscopy, Electrochemistry and Conductivity Analyzer) dały dowody na obecność węglanu wapnia. TEGA odnotował intensywne uwalnianie dwutlenku węgla przy temperaturze rozkładu węglanu, podczas której wytwarzane jest CO2. MECA wykrył węglan wapnia poprzez efekt buforowy, charakterystyczny dla węglanu wapnia podczas chemicznej analizy "na mokro" próbek gruntu. Zmierzona koncentracja wapnia była zgodna z oczekiwaną koncentracją w roztworze buforowanym węglanem wapnia.

Misja lądownika Phoenix trwa już 2 miesiące dłużej niż zaplanowano – trwa teraz 5. miesiąc pracy urządzenia. Niestety, zbliżająca się marsjańska zima jeszcze przed końcem roku spowoduje, że lądownik będzie miał za mało energii elektrycznej aby dalej działać – energii docierającej ze Słońca będzie zdecydowanie mniej.

- Przez prawie trzy miesiące od lądowania, Słońce nie zachodziło – mówił Barry Goldstein menadżer misji w ośrodku JPL. – Teraz znika pod horyzontem na ponad 4 godziny na dobę, a z każdym tygodniem nasze panele produkują coraz mniej energii elektrycznej. Przed końcem października nie będzie dostatecznie dużo energii aby poruszać automatycznym ramieniem – tłumaczy.

Nim energia wyczerpie się całkowicie, obsługa lądownika Phoenix spróbuje jeszcze uruchomić mikrofon, by zarejestrować odgłosy na powierzchni Czerwonej Planety.

Przemysław Goławski

Na podstawie physorg.com

Czytaj także

Skąd metan na Marsie?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2009 09:44
Na Marsie znajdują się duże ilości metanu - najnowsza analiza wskazuje na to, że gaz ten wydobywa się w dużych ilościach w wielu miejscach, a może świadczyć to o istnieniu życia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska baza marsjańska

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2010 13:27
Na razie powstanie pod Toruniem, ale w przyszłości marsjańska baza według polskiego projektu i pomysłu może stanąć na czerwonej planecie. Baza - jeśli powstanie - będzie trzecim tego typu obiektem na świecie, a pierwszym w Europie. Pozostałe znajdują się na pustyni w Utah w Stanach Zjednoczonych oraz na kanadyjskiej, arktycznej wyspie Devon.Jak to zrobić? Zobacz film.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marsjański metan z wnętrza planety?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2009 13:34
Nowa hipoteza zwiększa szanse na znalezienie życia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy Phoenix się odezwie?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2010 11:42
Urządzenie najprawdopodobniej zamarzło, ale NASA nie traci nadziei.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mars w trójwymiarze - zobacz zdjęcia!

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2010 12:52
HiRISE – super aparat NASA przesłał kolejne zdjęcia Czerwonej Planety.
rozwiń zwiń