Nauka

Wiatraki nad autostradą

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2008 07:10
Pędzące samochody mogą napędzać turbiny wiatrowe.

 Nad autostradą...

Jeden ze studentów architektury na Arizona State University ma pomysł na ekologiczny dodatek do autostrad. W jego projekcie elektrowni wiatrowej turbiny typu QuietRevolution o poziomej linii obrotu mają zostać zamontowane nad jezdniami z pędzącymi samochodami. Instalacja została zaprojektowana dla odcinka amerykańskiej autostrady Phoenix Highway, przebiegającego przez pustynię Sonoran Desert.

Wiatraki zawisną parami na stalowych ramach, ustawionych nad jezdniami, analogicznych do tych, na których obecnie znajdują się tablice informacyjne.
 
Projektant ocenia, że każda turbina elektrowni będzie w stanie wytworzyć co najmniej 9 600 kWh energii w skali roku, przy założeniu, że samochody poruszają się na Phoenix Highway z prędkością ok. 70 km/h, a prędkość wiatru oscyluje wokół 10 m/h. Wyprodukowanego prądu wystarczy do zasilania urządzeń grzewczych i oświetlenia w budynkach zlokalizowanych przy autostradzie. Koszty inwestycyjne mają się zwrócić w przeciągu najwyżej 15 lat.

Pozostaje jeszcze kilka detali do dopracowania, takich jak np. zabezpieczenia przed wpadaniem nisko latających ptaków między łopatki wiatraków.

...albo w barierze między jezdniami...

Podobny pomysł ma Mark Oberholzer z biura projektowego Rhode Partners w Austin, zwycięzca Metropolis Next Generation Design Competition. Oberholzer chce umieścić wiatraki w betonowej barierze oddzielającej pasy o przeciwnych kierunkach jazdy, aby efektywnie wykorzystać turbulencje, powstałe przy ruchu pojazdów w obie strony.

W projekcie zastosowano turbiny wiatrowe Darrieusa o pionowej osi obrotu. Autostradowe elektrownie wiatrowe projektu Oberholzera mają powstać w amerykańskim stanie New Jersey.

Projektant jest wizjonerem i marzy mu się system ekologicznego, lekkiego transportu szynowego, pobierający energię z autostradowych elektrowni wiatrowych. Wagoniki miałyby kursować na specjalnej platformie, umieszczonej nad środkową częścią autostrady. Nie wiadomo, kiedy taka rozszerzona wersja projektu ujrzy światło dzienne.

Agnieszka Labisko

Czytaj także

Pierwsza pływająca elektrownia wiatrowa

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2009 13:18
W Norwegii rusza pierwsza na świecie pływająca turbina wiatrowa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekoenergetyka

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2009 12:43
Audycja Programu I.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe baterie będą 11 razy pojemniejsze niż ogniwa litowo-jonowe

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2009 14:13
W budowie nowatorskich akumulatorów ma pomóc grant 5,13 mln dolarów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pogadaj bez prądu

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2010 14:08
Zaprojektowano walkie-talkie działające dzięki wbudowanej prądnicy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy wyróżnieni za konstrukcję eko-wyścigówki

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2010 10:34
Bolid zbudowali studenci z Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Energa dostanie 800 mln zł na zielony prąd

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2010 13:00
Grupa Energa podpisała umowę z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju, na mocy której EBOiR wesprze modernizację sieci dystrybucji i rozwój energii odnawialnej spółki kwotą 800 mln zł - podała Energa w komunikacie prasowym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Energetyka wiatrowa

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2010 06:24
Łatwiej zbudować wiatrak niż podłączyć się do sieci - mówią eksperci i inwestorzy. Opracowanie przygotowane na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej zakłada, że wiatr może dostarczyć w 2020 r. aż 24 procent energii elektrycznej w kraju i niemal dwie trzecie energii z odnawialnych źródeł.
rozwiń zwiń