Nauka

Kot i gumka kwantowa

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2007 07:32
Jeden z najsłynniejszych kotów świata powraca! Tym razem zwierzak pana Schrödingera pomaga fizykom w opracowaniu tzw. gumki kwantowej.

 

 


Jeden z najsłynniejszych kotów świata powraca! Tym razem zwierzak pana Schrödingera pomaga fizykom w opracowaniu tzw. gumki kwantowej.

 

Wyobraźmy sobie bardzo ciemny pokój, na środku którego stoi filar podpierający sufit. Przepuśćmy teraz przez pomieszczenie kota tak, by zwierzak wyszedł drugimi drzwiami. Jaką drogę wybrał nasz przyjaciel? Według mechaniki kwantowej należy uznać (choć na pierwszy rzut oka może się to wydać co najmniej absurdalne), że kot przeszedł zarówno z lewej, jak i z prawej strony słupa jednocześnie. Fizycy mówią w takich wypadkach o superpozycji stanów (jednoczesne występowanie kilku równorzędnych rozwiązań jakiegoś problemu - tutaj byłby to kot przechodzący jednocześnie z lewej i prawej strony).

 

Wyrwać naszego bohatera z tej niemal upiornej sytuacji można w prosty sposób: rozświetlając pokój światłem, np. lampy błyskowej. Dowiadujemy się tym samym jaką drogę wybrał kot (jednocześnie kot zaczyna „nieść” ze sobą informację o drodze, którą wybrał) i niszczymy zarazem stan superpozycji. Wszystko to jest dywagacją teoretyczną – można jednak zbadać te zjawiska na drodze doświadczalnej.

 

W laboratorium fizycznym zwierzak z eksperymentu myślowego przeistacza się w strumienie fotonów (kwantów promieniowania elektromagnetycznego), na swej drodze nie ma już słupów lecz polaryzatory i detektory, a z pokoju wychodzi np. pod postacią prążków interferencyjnych. Naukowcy, zajmujący się kodowaniem informacji w świetle, kwantowymi protokołami informacji i  kryptografią kwantową, próbują dociec, jak można manipulować informacjami noszonymi przez fotony (a w naszym przykładzie przez kota). Czy da się niejako „wymazać” przeszłość (nie oświetlać kota lampą), a mimo wszystko wiedzieć, jaką drogę wybrał? Jak zniszczenie stanu superpozycji wypływa na zachowanie się całego układu? Wszystkie te badania mogą prowadzić do opracowania nowych algorytmów szyfrowania danych, opartych nie o równania matematyczne, ale o zjawiska kwantowe (takie jak wspomniana wcześniej superpozycja). Omówione tu problemy są tylko wstępem do zagadnienia „gumki kwantowej” - wymazywania informacji post factum.  Być może już niedługo irracjonalny świat kwantów wkroczy na nasze komputery i umożliwi bezpieczniejsze zarządzanie np. kontem bankowym przez Internet.

  

Marcin Perzanowski

Zobacz więcej na temat: komputery konto bankowe
Czytaj także

Mamy małe czarne dziurki

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2010 08:07
Czy podczas pierwszego eksperymentu w LHC stworzono czarne mikro dziury? Wygląda na to, że tak!
rozwiń zwiń