Nauka

KOSMOS: Dwie dobre wiadomości

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2007 10:36
Zaczęła się misja na ISS i drgnęły marsjańskie łaziki

 

Po pierwsze: przy czystym jak łza, bezchmurnym niebie nad kosmodromem na Florydzie, bez problemów wystartował prom Endeavour. Ku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) mknie siedmioro astronautów, wioząc elementy do rozbudowy stacji, m.in. kratownicę do montowania na zewnątrz baterii słonecznych oraz niezbędne zapasy. Warto wiedzieć, że ISS to wielkie laboratorium badawcze – realizowanych jest tam obecnie ponad 160 programów naukowych i edukacyjnych, a wkład w nie będzie miała również załoga tego promu.
Po drugie: wypogadza się na Marsie. Unieruchomione przez niezwykle silne burze pyłowe dwa łaziki, Spirit i Opportunity, zaczynają „ożywać”. Od 3 tygodni ilość światła docierająca do nich była zbyt mała, by panele słoneczne robotów mogły je przetwarzać w wystarczającym stopniu. Naukowcy w centrum sterowania na Ziemi obawiali się nawet, że energii elektrycznej może nie wystarczyć na odpowiednie ogrzanie aparatury pomiarowej łazików, której groziło zamrożenie. W tej chwili sytuacja się poprawia, baterie zyskały moc, a Spirit poruszył już nawet swoim długim ramieniem i zrobił zdjęcia. Niebezpieczeństwo jednak nie minęło, bo - jak wiadomo - pogoda bywa zmienna. Także na Marsie.


Źródło: PhysOrg

  

  

  

Czytaj także

Zapłodnić gwiazdy

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2010 11:10
Nie wiemy, jak na Ziemi pojawiło się życie. Ale naukowcy wiedzą, jak zasiać je na innych planetach. I nie zawahają się tego zrobić. Czy słusznie?
rozwiń zwiń