Nauka

Tajemnice Orkadów

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2007 10:48
Na Orkadach odkryto zbudowaną z kamienia osadę sprzed 5000 lat.

Skara Brae to neolityczna osada na szkockich Orkadach, która od wielu dekad przyciąga do Szkocji zafascynowanych turystów. Z głazów zbudowano w niej nie tylko domostwa, ale i meble (!). Kilka dni temu ogłoszono odkrycie pozostałości kolejnej megalitycznej, czyli zbudowanej z głazów, osady – prawdopodobnie równie wspaniałej.

2,5-hektarowe stanowisko w Ness of Brodgar datuje się na 5000 lat. Przebadano je tylko częściowo, ale ma zawierać skomplikowany system świątyń i budynków mieszkalnych. Znalezisko potwierdza tylko dawno już ustaloną reputację tego rejonu, jako miejsca, gdzie znajdują się wspaniałe obiekty archeologiczne.

Nick Card, od dwóch miesięcy kierujący badaniami na Orkadach, twierdzi, że nowe stanowisko dorównuje znanej osadzie w Skara Brae, która została uznana za światowe dziedzictwo kultury. „Odkrycie pomoże nam zrozumieć, jak żyli ludzie i jakie relacje łączyły poszczególne miejsca” – mówi badacz. – „Mamy nadzieję, że dzięki naszym odkryciom poznamy każdy aspekt życia, jakie toczono 5000 lat temu. I nie chodzi bynajmniej tylko o życie ludzi neolitu na północy Szkocji. Badania, które prowadzimy, mogą wpłynąć na stan naszej wiedzy o epoce kamienia w całej Brytanii”.

Jak dotąd, została odkopana tylko niewielka część osady, już jednak zaobserwowano duże owalne budynki, których wnętrza podzielone są na mniejsze pomieszczenia – niemal na pewno są to świątynie. Inne zabudowania służyły zapewne do celów mieszkalnych. „Jak dotąd, dotarliśmy do niewielkiego procentu wszystkich budowli, jakie się tutaj znajdują. Te, które odkopaliśmy, są niepodobne do czegokolwiek, co wcześniej widziałem” – mówi Card.

Oprócz struktur architektonicznych, znaleziono zdobione kamienie, narzędzia i kości zwierząt, a także olbrzymie ilości fragmentów ceramiki. Pełne przebadanie stanowiska może zająć badaczom wiele lat.

Eugeniusz Wiśniewski


Na podstawie: The Times

Zobacz więcej na temat: archeologia Szkocja toczeń