Z analizy przeprowadzonej przez zespół naukowców wynika, że w krajach rozwiniętych oczekiwana średnia długość życia do 2030 roku będzie rosła, u kobiet może wynieść ok. 90 lat.
Badacze ocenili, że największe szanse na osiągnięcie tego poziomu mają kobiety z Korei Południowej. Oczekiwana średnia długość życia obywatelki tego kraju urodzonej w 2030 roku może wynieść 90,8 roku, Francuzki - 88,6 roku, a Japonki - 88,4.
Nauka w portalu PolskieRadio.pl
Tendencja będzie podobna u mężczyzn, a różnica między płciami będzie się zmniejszać. Mężczyźni z Korei Południowej w 2030 roku powinni osiągnąć oczekiwaną średnią długość życia na poziomie 84,1 roku, a Australijczycy i Szwajcarzy - 84 lat.
Wynika to z faktu, że tryby życia mężczyzn i kobiet są do siebie coraz bardziej podobne.
Jak zauważają naukowcy, średnia długość życia nie wydłuży się znacząco u obywateli USA, gdzie oczekiwana średnia długość życia już jest znacznie niższa niż w większości państw rozwiniętych.
Zdaniem naukowców przyczyną tego są obecne w tym kraju znaczne nierówności, brak powszechnej opieki zdrowotnej, wysoka śmiertelność kobiet przy porodach i noworodków, zabójstwa oraz szczególnie duża liczba przypadków otyłości.
Z kolei w Korei Południowej zwiększa się dostęp do opieki medycznej oraz popularyzuje zdrowe odżywianie wśród dzieci i młodzieży. W kraju tym jest również mniej osób z nadwagą, a liczba kobiet palących papierosy w ciąży jest niższa niż w większości innych państw - twierdzą autorzy badania.
kk