Nauka

Naukowcy o pandemii

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2009 06:46
W meksykańskim mieście Cancun trwa się międzynarodowy szczyt o AH1N1.

W meksykańskim mieście Cancun rozpoczął się międzynarodowy szczyt, poświęcony pandemii grypy AH1N1. Eksperci omawiają dotychczasowe reakcje na potencjalne zagrożenie wirusem oraz planują kolejne działania.

Meksyk był pierwszym krajem, w którym potwierdzono obecność grypy AH1N1. Ognisko wykryto trzy miesiące temu, od tamtej pory choroba rozprzestrzeniła się na wszystkie kontynenty, a Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła globalną pandemię.

Podczas dwudniowego szczytu międzynarodowi eksperci chcą zastanowić się, czy można było inaczej zareagować na zagrożenie. Celem spotkania jest też opracowanie nowych strategii.
Tymczasem w Japonii potwierdzono drugi na świecie przypadek grypy AH1N1 odpornej na powszechnie stosowany lek antywirusowy oseltamiwir. Lekarze podkreślają jednak, że zmutowane wirusy na razie nie stanowią większego niż dotychczas zagrożenia.

Według oficjalnych statystyk WHO do tej pory grypą AH1N1 zaraziło się prawie 80 tysięcy osób w ponad stu krajach Zdaniem amerykańskiej służby zdrowia liczba ta jest znacznie wyższa i w samych Stanach Zjednoczonych prawdopodobnie przekracza milion.

Rafał Motriuk / iar 

Czytaj także

Tragiczne skutki nadużywania leków. Posłuchaj

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2010 15:17
Krwawienia z przewodu pokarmowego, niewydolność nerek, uszkodzenie wątroby - to jedne z najczęstszych skutków ubocznych spowodowanych przyjmowaniem leków przeciwbólowych, które można kupić bez recepty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śmiercionośny szczep grzyba atakuje osłabionych

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2010 19:32
Groźny szczep grzyba rozprzestrzenia się w północno-zachodnich regionach USA i w kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska - ostrzegają naukowcy z centrum medycznego Uniwersytetu Duke.
rozwiń zwiń