Pierwsze pogrążyły się w ciemności miasta w Nowej Zelandii i Australii. Ogółem światła zgasną w domach, biurowcach i wokół prawie 1400 pomników, wież, ratuszy i mostów na wszystkich kontynentach. Pociemnieją egipskie piramidy, londyński Pałac Buckingham, Wieża Eiffla czy statua Chrystusa w Rio de Janeiro.
Organizatorzy akcji z ekologicznego ugrupowania WWF zwracają uwagę, że choć negocjacje klimatyczne w Kopenhadze zakończyły się fiaskiem, to ludzie z całego świata potrafią się zjednoczyć, by sprostać jednemu z największych wyzwań naszych czasów, jakim są zmiany klimatyczne.
Po raz pierwszy w historii zgaśnie na godzinę iluminacja Grobu Nieznanego Żołnierza w stolicy Indii Delhi. Oprócz słynnej Bramy Indii - Gate of India - także inne zabytki oraz centralne miejsca w Delhi pogrążą się wieczorem w ciemności. Włączając się w światową akcję „Godzina dla Ziemi", władze indyjskiej stolicy oraz współuczestniczące w akcji ekologiczne organizacje pozarządowe chcą zwrócić uwagę opinii publicznej na potrzebę oszczędzania energii elektrycznej.
Zapotrzebowanie na nią rośnie w Delhi o 20 procent rocznie. Energetycy nie są w stanie temu sprostać i stolica Indii cierpi na deficyt prądu. Jest on odczuwalny szczególnie w okresie największych upałów, kiedy zużycie prądu wzrasta w związku z korzystaniem z klimatyzacji. Od kwietnia do końca czerwca wyłączenia prądu w większości dzielnic Delhi są bardzo częste.
Organizatorzy sobotniej akcji twierdzą, że racjonalizując zapotrzebowanie na prąd, można by zmniejszyć jego zużycie aż o 1200 megawatów w skali całej aglomeracji.
Godzina dla Ziemi odbędzie się również w Polsce. Oprócz wyłączenia świateł będą imprezy i happeningi. Swój udział na stronie internetowej organizatorów oficjalnie potwierdziło ponad 15 tysięcy osób. Początek o 20:30.
kg,Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)