Nauka

Było blisko

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2008 10:42
Niedaleko Ziemi przemknęła asteroida o wielkości ok. 250 m.

Niedaleko Ziemi przemknęła asteroida o wielkości ok. 250 m. Nie było mowy o uderzeniu w naszą planetę, ale pojawienie się kosmicznej skały wzbudziło wiele emocji, ponieważ zaobserwowano ją po raz pierwszy dopiero 3 miesiące temu, 11 października 2007. Gdyby tor jej lotu przecinał się z ziemskim, moglibyśmy mieć zbyt mało czasu na właściwą reakcję…

Astronomowie zwrócili na kosmiczny okruch teleskopy, aby, korzystając z okazji, dowiedziec się o asteroidzie możliwie jak najwięcej. Obiekt nosi niezbyt romantyczną nazwę 2007 TU24 i minął naszą planetę w odległości zaledwie 538 000 km, tuż obok orbity Księżyca. Jak szacują badacze, podobne ciała przybywają w pobliże Ziemi co kilka lat. Najbliżej Ziemi TU24 znalazła się we wtorek o 8:33 czasu Greenwich. Można ją było zaobserwować przy pomocy amatorskich teleskopów.

Jak twierdzą naukowcy, w razie niebezpieczeństwa, nasze postępowanie odbiegałoby od zaproponowanego przez holywoodzkich producentów. Prawdopodobnie nie posyłalibyśmy zatem w jej kierunku pocisków, mających ją wysadzić. Lepszym rozwiązaniem byłoby stałe “szturchanie” jej, aby stopniowo zmienić jej tor lotu.

Ponieważ, jak się szacuje, podobnych do 2007 TU24 asteroid może być jeszcze - łącznie z już nam znanymi - ok. 7000, będą się one pojawiać w naszym pobliżu średnio co 5 lat, a średnia odległość pomiędzy dwoma uderzeniami asteroid w naszą planetę wynosi 37000 lat. Zaledwie półtora roku temu 600-metrowa bryła nazwana 2004 XP14 przeleciała w Ziemi w odległości Księżyca. Toru nieznanych nam obiektów po prostu nie znamy – a to sprawia, że są naprawdę niebezpieczne.

Dlatego właśnie agencje kosmiczne całego świata przeczesują niebo w poszukiwaniu potencjalnego zagrożenia. Latem zeszłego roku ruszył brytyjski projekt, mający na celu lepsze poznanie natury niebezpiecznych kosmicznych okruchów. Już dzisiaj wiemy, że w 2029 roku obok Ziemi przeleci asteroida Apofis – bliżej niż szereg wysłanych przez nas satelitów komunikacyjnych. To już naprawdę blisko. Pierwsze symulacje pokazywały nawet, że w Ziemię uderzy. Właśnie dlatego musimy mieć wypracowaną strategię na wypadek, gdyby na niebie pojawiła się skała, lecąca prosto na nas.

Eugeniusz Wiśniewski

Na podstawie: BBC

Zobacz więcej na temat: astronomia BBC
Czytaj także

Kepler poszuka drugiej Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2009 13:01
NASA wysłała w kosmos najnowocześniejszy teleskop kosmiczny – Keplera. Jego misją będzie poszukiwanie planet takich jak Ziemia. W sobotę z Przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta Atlas II, która wyniosła na orbitę teleskop kosmiczny najnowszej generacji – obserwatorium Kepler.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Woda na Księżycu pochodzi z komet?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2009 04:45
Trwają spekulacje, skąd właściwie się wziął lód na Księżycu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

KLCW: Ziemia

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2009 10:24
24 października 2009, godz. 16:05
rozwiń zwiń