Posiedzenie NRR otworzy prezydent Lech Kaczyński. Jak dodał Władysław Stasiak, prezydent w swoim wystąpieniu przedstawi ocenę stanu finansów publicznych, a także wskaże główne kierunki, na których należy się skupić, aby naprawiać polskie finanse publiczne.
W ocenie szefa prezydenckiej kancelarii, ważne jest, że na spotkanie Rady został zaproszony minister Rostowski. "Wiemy, że ma we wtorek posiedzenie rządu, ale bardzo liczymy, że będzie przedstawiciel ministra Rostowskiego obecny podczas tej debaty. Bo będzie ona ważna, poważna, o kierunkach uzdrowienia polskich finansów publicznych" - zaznaczył Stasiak.
Rada zajmie się również stanem budżetu państwa, jak powinien działać, by skutecznie finansować zadania publiczne. Trzecim tematem jest przyszłość finansów publicznych.
Niebezpieczny dług
Pod koniec stycznia premier Donald Tusk przedstawił założenia Planu Rozwoju i Konsolidacji Finansów 2010-2011, który zakłada obniżanie deficytu sektora finansów publicznych, długu i wydatków publicznych, przyspieszenie prywatyzacji oraz upowszechnienie systemu emerytalnego.
Lech Kaczyński mówił na początku lutego, że w najbliższych miesiącach nie powstanie prezydencki projekt reformy finansów. "Będzie dyskusja na temat wskazania pewnych kierunków" - zaznaczał prezydent, pytany o planowe posiedzenie NRR o finansach publicznych.
Lech Kaczyński za "niebezpieczny" uznał gwałtowny wzrost długu publicznego w ostatnich dwóch latach. Przypomniał, że 2008 r. był jeszcze rokiem dynamicznego rozwoju, choć już wolniejszego niż w latach 2006-2007. Dopiero 2009 r. był rokiem istotnego spowolnienia, "ale i tak sytuacja Polski jest lepsza niż innych krajów".
"Najistotniejsza jest precyzyjna odpowiedź, jakie są źródła tak szybkiego wzrostu zadłużenia, mimo że w latach 2008 i 2009 nasza gospodarka zanotowała wzrost łącznie o ponad 6, być może blisko nawet 7 proc. Nie ma powodu w tych warunkach do tak silnego wzrostu zadłużenia" - ocenił prezydent na antenie Polskiego Radia Katowice.
Rada zrzesza 44 ekspertów z ekonomii, finansów publicznych, socjologii, demografii, również samorządowców, przedstawicieli pracodawców i związków zawodowych. W jej skład wchodzą m.in. profesorowie: Witold Orłowski, Michał Seweryński i Stanisław Gomułka. Jej pierwsze posiedzenie poświęcone było problemom demograficznym.
Z członkostwa w Radzie w poniedziałek zrezygnowała profesor Zyta Gilowska. Jej decyzja ma związek z powołaniem byłej szefowej resortu finansów w skład Rady Polityki Pieniężnej.
Przyjmując rezygnację Zyty Gilowskiej, Lech Kaczyński wyraził nadzieję, że będzie ona nadal wspierać Narodową Radę Rozwojuswoją wiedzą w dziedzinie finansów publicznych.
sż,PAP