Dużą sensację wywołała awaria najstarszego europejskiego zegara astronomicznego Orloj na wieży staromiejskiego ratusza w Pradze. Powodem było pęknięcie XV-wiecznej śrubki.
Zegar bił nieprzerwanie przez godzinę i piętnaście minut, a ruchome figurki apostołów, które pojawiają się o pełnej godzinie, nieprzerwanie krążyły dookoła budząc zainteresowanie turystów. Już kilka minut po awarii pod wieżą staromiejskiego ratusza zgromadził się tłum ciekawskich.
Peter Skala - zegarmistrz firmy Heinz, który opiekuje się zegarem, powiedział, ze przyczyną awarii był niesłychanie rzadki zbieg okoliczności. Pękła XV-wieczna śrubka o przekroju 6 milimetrów, która spowodowała wypadnięcie kołeczka blokującego ruch zegara.
Praski zegar astronomiczny Orloj, skonstruowany w 1410 roku, jest najstarszą tego typu konstrukcją w Europie i jedną z największych atrakcji turystycznych Pragi. Pokazuje nie tylko czas, ale także położenie ciał niebieskich. Jego twórcą był zegarmistrz Mikulasz z Katania. Z jego funkcjonowaniem wiąże się wiele legend. Jedna z nich mówi, że kiedy zegar zacznie się późnić lub stanie, Czechów czekają ciężkie czasy.
Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)