Jane Peyton, historyk, uważa, że popularny złoty trunek powstał dzięki kobietom. W początkowych fazach historii piwa to przedstawicielki płci pięknej były odpowiedzialne za jego produkcję i spożycie.
Napój, który w tej chwili uważany jest za niemal jednoznacznie męski, ma kobiece korzenie. Pani Peyton uważa, że jeszcze 200 lat temu piwo było domeną czysto kobiecą.
Charakterystyczny napitek powstał około 7000 lat temu w Mezopotamii i Sumerze – jak wynika ze źródeł, białogłowy jako jedyne mogły wytwarzać go i spożywać. Co więcej, w niemal wszystkich starożytnych cywilizacjach bóstwo piwa było płci żeńskiej. Także Wikingowie, którzy trapili najazdami całą Europę w okresie od VIII do X wieku, pili piwo, które wykonywały ich kobiety. Z zachowanych zapisków wynika wyraźnie, że tylko one mogły zgodnie z prawem warzyć piwo i posiadać wszelkie narzędzia, które służyły do takiej produkcji.
Podobnie było w Anglii, gdzie kobiety-piwowarki zapewniały niezły dochód swoim gospodarstwom domowym. Nie tylko produkowały - ale i spożywały: namiętnie piła piwo na przykład królowa Elżbieta I.
Sytuacja zmieniła się wraz z rewolucją przemysłową. Piwo przestało być wówczas domeną domowych wytwórczyń, a główny ciężar produkcji wzięły na siebie maszyny.
(ew)