W Naukowym Wieczorze z Jedynką odwiedziliśmy Bułgarię. Dowiemy się dlaczego w tym kraju rośnie ciągle zainteresowanie Polską i nauką naszego języka. Czy przyczyn tego zjawiska należy szukać w przemianach ostatnich lat czy w historii, bo skąd obecność Polaków w Bułgarii?
Tu trzeba cofnąć się aż do wieku XIX, gdzie miejsce miały dwie duże fale emigracji politycznej, w 1849 po klęsce węgierskiej Wiosny Ludów oraz po przegranym Powstaniu Styczniowym 1863 r. Tamci emigranci położyli wielkie zasługi w rozwoju cywilizacyjnym i ekonomiczno-kulturowym Bułgarii. To głównie oni ukształtowali wizerunek Polaka w tym kraju i to na wiele lat. Byli to ludzie wykształceni i dzięki temu zdobyli tak duże uznanie w Bułgarii.
Współczesna polska emigracja, często nazywana "emigracją serc", to głównie 90% procent kobiety. Jest ich ponad 3000 w Bułgarii. Największe skupiska Polonii są w Sofii, Warnie, Płowdiw i w Burgas.
Zaproszeni do studia Bułgarzy, którzy nauczyli się języka polskiego opowiedzą, dlaczego tak pokochali Polskę i Polaków. I kto jest najbardziej znanym Polakiem w Bułgarii (Władysław Warneńczyk - nasz król, który zginął broniąc Bułgarii przed Tureckim najazdem, posiada w Warnie nawet swoje mauzoleum). Dowiemy się czy nauka polskiego sprawiła im wiele kłopotów i czy ich pokonanie się opłaciło. W audycji wzięli udział m.in.: Elena Kadiewa-Dobrzańska, Emil Milanów - z ambasady Bułgarii, Giergana Mindowa - Bułgarski Instytut Kultury, Siemeonka Welewa, Halina Krastewa - Instytut Polski w Sofii, Simeonka Welewa.
(PR1)