Nauka

GPS w mózgu

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2010 15:54
Istnieją specjalne neurony tworzące przestrzenne mapy miejsc, w których jesteśmy.

Ludzki mózg posiada wyspecjalizowane neurony odpowiedzialne za zapamiętywanie informacji przestrzennych i tworzenie pewnego rodzaju wewnętrznych map nowych miejsc - informują naukowcy z Wielkiej Brytanii na łamach pisma „Nature”.

Występowanie tego rodzaju neuronów opisano dotychczas jedynie u gryzoni. Charakterystyczną cechą tych komórek jest to, że kiedy szczur porusza się po płaskiej przestrzeni, neurony te ulegają pobudzeniu w geometrycznie regularny sposób - tak, że po naniesieniu na mapę tej powierzchni uzyskuje się obraz zbudowanej z trójkątów siatki.

Odkrycie tych niezwykłych neuronów jakiś czas temu dało początek hipotezie, że gryzonie mają możliwość tworzenia wirtualnych map, dzięki którym lepiej orientują się w swoim terytorium, a także zapamiętują nowe miejsca w nieznanym otoczeniu.

Christian Doeller wraz z kolegami z University College London zestawił dane otrzymane przy pomocy technik elektrofizjologii dla neuronów szczura z wynikami funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) ludzi poruszających się po wirtualnym świecie i stwierdził, że ludzki zapis fMRI odpowiada kodowaniu przestrzennemu stwierdzonemu u gryzoni.

Podczas tego rodzaju zadania u ludzi dochodzi również do aktywacji neuronów w części mózgu odpowiedzialnej za wyobraźnię i pamięć autobiograficzną. Stąd, zdaniem autorów badań, najprawdopodobniej specyficzne neurony w naszym mózgu zapamiętują nie tylko położenie w przestrzeni, ale również informacje o kontekście czasowym.  


pz, naukawpolsce.pap.pl

Zobacz więcej na temat: gps Wielka Brytania
Czytaj także

Zazdrosny jak… pies

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2008 11:28
Austriaccy naukowcy twierdzą, że odkryli podstawowe formy zazdrości u psów.
rozwiń zwiń