Nauka

"Jesteśmy wśród krajów o największej zachorowalności na grypę"

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 16:53
W Polsce - w obecnym sezonie grypowym - odnotowano już prawie 3 mln zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę i choroby grypopodobne.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Branislav Cerven/shutterstock.com

Jak pokazują dane Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli chorób najwięcej zachorowań na grypę odnotowano w lutym w Luksemburgu, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii.

- W czołówce Europy znajduje się też Polska, co jest bardzo niepokojące - podkreślił przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy prof. Adam Antczak.

Cztery osoby zmarły

Czytaj więcej:
laboratorium nauka 1200 free
NAUKA w portalu PolskieRadio.pl

Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH w Warszawie wynika, że do 15 lutego br. zarejestrowano 2 923 574 przypadki zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę i choroby grypopodobne. Jedynie od 8 do 15 lutego odnotowano 272 777 takich przypadków.

Do połowy lutego prawie 8699 chorych wymagało hospitalizacji. Odnotowano również pierwsze w tym roku cztery przypadki zgonu z powodu grypy i jej powikłań. Doszło do nich w drugim tygodniu lutego. Jedna osoba (powyżej 65 lat) zmarła w województwie kujawsko-pomorskim, a trzy (jedna powyżej 65 lat i dwie w przedziale 15-64) w województwie śląskim.

Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH, w poprzednim sezonie grypowym, od września 2016 roku do kwietnia 2017 roku, odnotowano prawie 3,8 mln zachorowań na grypę i choroby grypopodobne.

Skonsultuj się z lekarzem

Prof. Adam Antczak zaznaczył, że grypa jest bardzo groźną chorobą wirusową. Powoduje liczne powikłania, na które szczególnie narażone są osoby przewlekle leczące się z powodu chorób układu oddechowego, sercowo-naczyniowego, cukrzycy, a także osoby starsze, kobiety w ciąży i dzieci.

Zdaniem specjalisty, każde niepokojące objawy powinny być skonsultowane z lekarzem, aby choroba została odpowiednio zdiagnozowana i leczona.

- Wiele osób nie potrafi odróżnić przeziębienia od groźnego dla organizmu zachorowania na grypę. Pacjenci próbują się leczyć domowymi sposobami bądź lekami dostępnymi w aptekach bez recepty. Co gorsze, wielu z nich z objawami grypy uczestniczy w życiu publicznym zarażając innych i narażając siebie na powikłania grypowe - wskazał.

Jakie są objawy grypy?

Grypa zwykle atakuje nagle i wywołuje silną gorączkę, często powyżej 39 stopni Celsjusza. Objawia sią bólami mięśni, stawów oraz głowy. W przeciwieństwie do przeziębień, w czasie grypy rzadko występuje katar, bardziej charakterystyczny dla niej jest natomiast suchy męczący kaszel. Grypa może mieć również przebieg bezobjawowy lub z niewielkimi objawami.

Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy informuje, że najlepszą metodą zapobiegania zarażeniom wirusem grypy oraz uniknięcia powikłań są szczepienia profilaktyczne.

W tym sezonie dostępne są dwa rodzaje szczepionek: jedna jest tzw. trójwalentna i zawiera antygeny dwóch szczepów grypy typu A (Michigan/45/2015 (H1N1) i Hong Kong/4801/2014 (H3N2) oraz jednego typu B (Brisbane/60/2008 Victoria). W drugiej (czterowaletnej) znajdują się cztery antygeny: poza tymi, które są w szczepionce trójwalentnej jest w niej jeszcze jeden antygen - Phuket/3073/2013 (Yamagata).

***

Według badań Amerykańskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC), z powodu grypy co roku na całym świecie umiera od 291 tys. do 646 tys. ludzi.

kk

Zobacz więcej na temat: grypa zdrowie medycyna NAUKA
Czytaj także

Szczepienia przeciw grypie mogą uratować życie

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2018 12:00
W Czechach i na Słowacji panuje epidemia grypy, w Polsce jeszcze jej nie ma, ale widoczny jest wzrost zachorowań. - Jest też dużo zachorowań spowodowanych przez wirus paragrypy typu I, II czy III. Koronawirusy też są przyczyną poważnych chorób - mówi prof. Ewa Bernatowska.
rozwiń zwiń