Nauka

Niedorzeczny bo niegrzeczny

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2010 16:30
Mózg niegrzecznych chłopców funkcjonuje nieprawidłowo – dowodzą naukowcy.

Aspołeczni chłopcy, uzależnieni od narkotyków, łamiący prawo i postępujący lekkomyślnie, nie są jedynie "złymi" dzieciakami. Powodem takich zachowań może być źle funkcjonujący mózg – wynika z badań naukowców z University of Colorado School of Medicine. 

- Mózg reaguje na codzienne nagrody i kary, które stopniowo sprawiają, że większość młodych ludzi dostosowuje swoje decyzje do zasad społecznych. Jednak, kiedy kłopotliwe dzieciaki doświadczają nagradzania i karania, a następnie podejmują jakieś decyzje, ich mózgi zdają się źle funkcjonować. Wyniki naszych badań wyraźnie sugerują, że złe funkcjonowanie mózgu leży u podłoża ich częstych kłopotów w dostosowaniu się do zasad, podejmowaniu mądrych decyzji i unikaniu nawrotów do używek i antyspołecznych zachowań - twierdzi Thomas Crowley, autor badań, wykładowca Colorado School of Medicine.

Naukowcy, we współpracy z University of Colorado i University of Maryland, przebadali 20 dorastających chłopców. 19 z nich miało zdiagnozowane zaburzenia zachowania, wszyscy też byli uzależnieni od narkotyków. Ich wyniki porównano z 20 innymi chłopcami, którzy nie przejawiali ani antyspołecznych zachowań, ani problemów z narkotykami, ale byli w podobnym wieku i pochodzili z podobnych środowisk - pisze ScienceDaily.

Okazało się, że aktywność mózgu znacznie różniła się w obu grupach. Przednia obręcz kory monitoruje zmiany nagród i kar, a następnie przesyła informacje do innego regionu mózgu, który reguluje wybór jednego wśród możliwych zachowań. Podczas podejmowania decyzji antyspołeczni chłopcy wykazywali znacząco mniejszą aktywność mózgu od zwykłych chłopców w obu regionach mózgu, a nawet w innych obszarach również odpowiedzialnych za tego typu działanie. To znaczy, że ich wrażliwość na ewentualną karę była dużo mniesza.

Naukowcy wnioskują, że tak niski poziom aktywności mózgu podczas podejmowania decyzji, jest związany z niestosownym zachowaniem i uzależnieniem od narkotyków. Inni naukowcy przewidują również, że aspołeczni chłopcy cierpią także na dysforię i chroniczne stany lękowe.

(ew)

Zobacz więcej na temat: psychologia
Czytaj także

Móżdżek - niewielki lecz wielofunkcyjny

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2008 11:09
Móżdżek to struktura, która kryje w sobie niezwykłe możliwości i do niedawna nieznane badaczom funkcje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pozytywne skutki depresji

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2009 11:26
Negatywne myślenie sprawia, że człowiek jest mniej łatwowierny i lepiej zapamiętuje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zielono na żółtym

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2008 11:57
To najlepsze zestawienie kolorów do czytania na ekranie komputera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przepustowy mózg Einsteina

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2010 05:03
Zależność pomiędzy rozmiarem mózgu i inteligencją jest minimalna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Portret psychologiczny nastoletnich morderców

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2010 13:25
Zwyrodniali nastolatkowie zamordowali policjanta i koleżankę. Co się dzieje z dzisiejszą młodzieżą?
rozwiń zwiń