Nauka

Ja, makak

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2010 16:30
Małpy potrafią rozpoznać sie w lustrze. To znaczy, że są samoświadome.

Świadomość własnego „ja” cechuje tylko kilka gatunków – oczywiście, z człowiekiem na czele. Do tego elitarnego grona dołączają rezusy.

Zwykle nasi dalsi ewolucyjni krewniacy nie rozpoznają własnych odbić w lustrze jako reprezentacji ich samych. Tylko kilka gatunków zwierząt to potrafi – przede wszystkim słonie i delfiny. Wiemy także, że potrafią to szympansy, z którymi dzielimy ponad 90 proc. genów.

Jak stwierdzić, czy zwierzę na widok własnego odbicia myśli „to ja”? Zwykle test jest prosty – w widocznym miejscu zwierzęciu nakleja się jakiś jaskrawy element. Jeżeli, zobaczywszy go w lustrze, zacznie ono poszukiwać go na własnym ciele, oznacza to, że rozpoznało siebie na odbiciu. Z małp w tym teście dobrze wypadały dotąd tylko wałśnie szympansy. Najnowsze badania wskazują, że świadomość własnego „ja” mają także makaki rezusy, gatunek małpy żyjący w płudniowej Azji.

Naukowcy byli zaskoczeni – makaki nie tylko rozpoznały się w lustrze, ale z wielkim zainteresowaniem oglądały... własne genitalia.

Badania przebiegały jednak nieco inaczej niz zwykle. Kiedy opiekunka makaków Abigail Rajala  wspomniała naukowcom, że widziała, jak zwierzę rozpoznało się w lustrze, nie uwierzyli jej. W końcu książki informują, ze to niemożliwe. Aby jednak zbadac tę możliwość, neurolog Luis Populin z Uniwersytetu Wisconsin i jego koledzy nałożyli makakom specjalne elektrody, które miały rejestrować aktywność małpich mózgów, podczas gdy one wpatrywały się w znaki namalowane na swoich pyskach.

Makaki “oblały” zwykły lustrzany test i notorycznie ignorowały dziwnie umalowanych kolegów z odbicia. Tym niemniej Rajala miała rację – dużo większe zainteresowanie małp wzbudziły elektrody, które każde ze zwierząt lokalizowało bezbłędnie na własnej głowie. Małpy odwracały się także i podnosiły kończyny, aby obejrzeć te części ciała, których zwykle nie widzą.

- “Myślę, że zwykłe znaki testowe nie są dla makaków wystarczająco interesujące” – powiedział Populin. - “Sądzimy, że dopiero implant na głowie był dla nich ważną zmianą, która motywowała małpy do spojrzenia w lustro”.

Naukowcy ciągle nie wiedzą, na czym dokładnie polega samoświadomość zwierząt i jakie mechanizmy w mózgu ja umożliwiają. Odpowiedź na to pytanie z pewnością powie nam równiez wiele o nas samych.

(ew/livescience.com)

Zobacz więcej na temat: Azja
Czytaj także

Przełomowy gwizd

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2008 14:43
Gwizdy orangutanów otwierają nowy rozdział w studiach nad początkami ludzkiej mowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

A to małpa!

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2009 13:55
Szympans ze szwedzkiego zoo rzuca kamieniami w gapiów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sroka też się rozpoznaje

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2008 07:04
Samoświadome są nie tylko ssaki.
rozwiń zwiń