Ivona korzysta z nagrań lektora i z tych nagrań potrafi zbudować dowolną wypowiedź, dowolne słowo, nawet takie, którego lektor wcześniej nie nagrał. Potrafi odmieniać wyrazy i liczby.
- Jeśli jest napisane "XX w.", to Ivona potrafi przeczytać "dwudziesty wiek" i potem odmieniać te słowa zgodnie z regułami języka polskiego - mówi gość "Wieczoru Odkrywców" inżynier Łukasz Osowski z Politechniki Gdańskiej, prezes firmy IvoSoftware i twórca syntezatora mowy Ivona.
Ivona operuje głoskami z taką intonacją, że potrafi pięknie przeczytać nie tylko słowa i zdania, ale także całe historie. Pierwszy syntezator mowy Ivona przystosowany został do potrzeb niewidomych i niedowidzących.
- Potem Ivona zaczęła czytać na przykład stan kont w banku, a ostatnio zastosowano Ivonę jako czytnik książek i prasy - mówi Łukasz Osowski.
Ivona stosowana jest jako na przykład lektor GPS, czyli czytnik w sytuacjach, kiedy nie można czytać z monitoru.
- Wkrótce Ivona w kooproducji z firmą amerykańską będzie wykorzystana w Stanach jako czytnik smsów dla prowadzących samochód - mówi inżynier Łukasz Osowski.
Ivona świetnie czyta i świetnie intonuje po polsku, rumuńsku, angielsku-brytyjsku, angielsku-amerykańsku i walijsku. Jeszcze w tym roku inżynierowie dołączą wersję Ivony po hiszpańsku, francusku i niemiecku.
Od kilku lat Ivona uznawana jest za najlepszy produkt na świecie w swej klasie. Prace nad nią trwały blisko 9 lat.
W "Wieczorze Odkrywców" także o tym, dlaczego warto inwestować w badania kosmiczne oraz o budowie satelity ziemi i księżyca. Gośćmi byli Maciej Urbanowicz, prezes Studenckiego Koła Astronautycznego z Politechniki Warszawskiej i Daniel Śliwka, student Politechniki Warszawskiej, członek Koła Astronautycznego.
Audycję przygotował Krzysztof Michalski
(im)