Nauka

Społeczni mają większe mózgi

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2010 14:00
Badania dotyczą psów: mają większe mózgi niż koty, bo wyewoluowały jako zwierzęta społeczne.

Informują o tym naukowcy na łamach tygodnika naukowego "PNAS". 

Badacze przeanalizowali historię rozwoju mózgu w różnych grupach ssaków na przestrzeni 60 mln lat. Brali pod uwagę stosunek masy mózgu do masy ciała oraz tempo zmian tego stosunku na przestrzeni czasu.

Okazuje się, że sama długość ewolucji nie wyjaśnia wielkości mózgu. Czynnikiem, który korzystnie wpływa na rozmiar, może być także aktywniejsze życie społeczne, które wymaga większego mózgu. Tak właśnie może być w przypadku psów i kotów.

Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego analizowali dane na temat wielkości mózgu u ponad 500 gatunków ssaków, zarówno żyjących, jak i wymarłych. - Gatunki ssaków, których życie społeczne jest złożone, przechodzą szybszy wzrost mózgu niż gatunki samotnicze. Oznacza to, że współpraca i koordynacja porzebne w grupie są wyzwaniem - wyjaśnia główna autorka badań, Susanne Schultz.

Jak dodaje prof. Robin Dunbar, co ciekawe, nawet zwierzęta, które wchodzą w kontakt z ludźmi, takie jak koty, mają dużo mniejsze mózgi niż psy czy konie z powodu braku życia społecznego.

 (ew)

Czytaj także

Prąd zrobi z ciebie matematyka

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2010 12:00
Jak donosi Current Biology, elektryczna stymulacja mózgu może zwiększyć matematyczne zdolności. Nawet na sześć miesięcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mózg głupi nie jest, ale da się oszukać … wyobrażeniom

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2010 17:25
Gdy za oknem plucha, zawieja i spadek nastroju, wróć wspomnieniami do miłych wydarzeń lub je sobie wyobraź. Twój mózg podąży za myślą i przywoła dobre samopoczucie.
rozwiń zwiń