Nauka

Lodowiec też może być ofiarą…

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2011 11:00
…ofiarą ocieplającego się klimatu, atakującego szczególnie małe góry lodowe.

Topnienie małych lodowców górskich i czap lodowych doda 12 cm do rosnącego poziomu mórz do 2100 roku - wynika z badań naukowców z University of British Columbia (UBC) w Kanadzie. Przy czym małe lodowce ucierpią bardziej, niż czapy lodowe przy biegunach.

Poziom mórz najbardziej wzrośnie na skutek topnienia wielkich czap lodowych w części Arktyki położonej w Rosji i Kanadzie, na Alasce oraz kontynencie antarktycznym. Jednak utrata masy lodowej wobec posiadanych przez nie zasobów będzie stosunkowo niewielka - wyniesie w przypadku szybkiego wzrostu temperatury do 25 proc.

Małe lodowce górskie i czapy lodowe położone w Alpach, na Nowej Zelandii, Kaukazie, w zachodniej Kanadzie i zachodnich Stanach Zjednoczonych będą miały stosunkowo duży, jak na swoje rozmiary, udział we wzroście poziomu mórz. Te 120 tys. lodowców górskich i małych czap lodowych, uwzględnionych w studium naukowców z UBC, straci bowiem do 50 proc. swojej objętości.

Dr Valentina Radic z Department of Earth and Ocean Sciences na University of British Columbia - główny autor studium - twierdzi, że już obecnie topnienie małych czap lodowych i lodowców górskich jest odpowiedzialne za 40 proc. wzrostu poziomu mórz i oceanów. Prognozy na przyszłość nie są więc najlepsze.

Radic i współpracująca z nią dr Regine Hock z University of Alaska w Fairbanks w USA nie pozostają w tej sytuacji bierne. Razem stworzyły symulacje topnienia lodowców i czap lodowych i przyporządkowały je 10 modelom klimatycznym, opracowanym przez Międzyrządowy Panel Zmian Klimatycznych (Intergovernmental Panel on Climate Change - IPCC).

Z modeli klimatycznych IPCC wynikało, że globalny wzrost poziomu mórz i oceanów spowodowany topnieniem lodowców górskich i czap lodowych do 2100 roku należy ocenić na 7-17 cm. Symulacje dr Radic i dr Hock wskazują na większy wzrost - ma to być od 7 do 18 cm. Jak jednak twierdzą obie uczone, należy spodziewać się nie wielkości granicznych, ale średnich - w przypadku modeli IPCC byłoby to więc mniej niż 10 cm, natomiast przypadku ich projekcji spodziewać się należy wzrostu poziomu mórz o ok. 12 cm.

(ki)

Czytaj także

Góra wielkości Luksemburga płynie przez ocean

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2010 20:56
Góra oderwała się dwa tygodnie temu od jednego z lodowców. Znajduje się aktualnie na południe od Australii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jeziora czują ocieplenie klimatu

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2010 07:02
W reakcji na zmiany klimatu w ostatnim ćwierćwieczu ociepliły się największe jeziora Ziemi. Wyniki pierwszego globalnego badania temperatury wód największych jezior, uzyskali naukowcy z NASA.
rozwiń zwiń
Czytaj także

NASA: rok 2010 rekordowo ciepły

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2010 03:27
Według wstępnych wyliczeń NASA 2010 rok będzie najcieplejszy w historii.
rozwiń zwiń