"Kto nie widział Kaplicy Sykstyńskiej ten nie może mieć pojęcia do czego zdolny jest jeden człowiek" tak swoje wrażenia "ze spotkania" ze znaną na całym świecie papieską kaplicą w Pałacu Watykańskim relacjonował Goethe. Do dnia dzisiejszego miejsce spotkań kolegium kardynalskiego i wyborów papieży, zachwyca w podobny sposób.
Kaplica Sykstyńska budowana była w latach 1475-1483 z fundacji papieża Sykstusa IV. Otwarto ją 525 lat temu. Jest to prostokątne pomieszczenie o długości 40,93 m, szerokości 13,41 i wysokości 20,70 m. Całość przykrywa sklepienie kolebkowe z lunetami. Wewnątrz ściany i sufit Kaplicy zdobią freski. Najstarsze wykonane zostały przez artystów z Toskanii i Umbrii. Określane są często nazwą Stara Sykstyna, dla odróżnienia od fresków zdobiących sufit - namalowanych przez Michała Anioła – nazywanych Nową Sykstyną.
Sam artysta w taki sposób relacjonował swoją pracę: „Jako że maluję cały powykręcany, dorobiłem się wola... Muszę zadzierać głowę, boli mnie kark, w plecy jakbym miał wbity orli pazur... Podczas gdy ociekająca z pędzla farba przepiękną mozaiką pokrywa moją twarz" .
Od początku kaplica była przeznaczona na ważniejsze uroczystości kościelne.
POSŁUCHAJ W audycji z cyklu „Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego" w Programie 2 Polskiego Radia gośćmi Hanny Marii Gizy były prof. Iwona Szmelter i Grażyna Bastek. (46,88 MB)
(mz)