Na terenie JuraParku zwiedzający mogą zobaczyć ponad 200 zrekonstruowanych modeli dinozaurów. W niecce stoją zarówno znane z filmów Spielberga groźne mięsożerne tyranozaury, jak i gigantyczne gady roślinożerne z największym dinozaurem na świecie - amficeliasem.
Roślinożerne potwory
- Nasz model w skali 1:1 ma 60 metrów długości, i prawie 16 metrów wysokości. Mimo, że roślinożerny, robi wrażenie. Śmiejemy się, że w nocy opuszcza swoje miejsce i jako stróż spaceruje po parku - powiedział Witold Szymula, kierownik krasiejowskiego Juraparku.
Oprócz ponad 200 modeli dinozaurów, na powierzchni ponad 40 hektarów, dla zwiedzających przygotowano tunel czasu - gdzie dynamicznie przedstawione są dzieje naszej planety od Wielkiego Wybuchu, do pojawienia się wielkich gadów. W parku jest też kino, 5D, gdzie prócz trójwymiarowego obrazu widzowie mogą doznawać także innych wrażeń zmysłowych: dźwiękowych, ruchowych, dotykowych i zapachowych.
Dla najmłodszych przygotowano place zabaw ze zjeżdżalniami i innymi atrakcjami. Przejście przez park ścieżką edukacyjną zajmuje ok. półtorej godziny. W planie właścicieli obiektu - spółki, która ma w Polsce jeszcze dwa inne juraparki - jest zbudowanie w Krasiejowie kąpieliska, zwierzyńca i muzeum interaktywnego.
- Będą tam gabinety dla naukowców, preparatornie szczątków, które wciąż są w Krasiejowie wydobywane, a także zaplecze socjalne dla naukowców, którzy cały czas chcą przyjeżdżać do Krasiejowa - zaznaczył Szymula.
W sobotę uroczyście otwarto obiekt, publiczność mogła odwiedzać JuraPark już wcześniej. Budowa trwała niecały rok. W parku zatrudnienie znalazło ponad 100 osób, władze wojewódzkie liczą, że będzie on impulsem do rozwoju turystyki w regionie. - Wokół jest tyle wspaniałych terenów, niedaleko jest góra św. Anny. Przedsiębiorcy - czas inwestować w turystykę - apelował podczas otwarcia wicemarszałek Opolszczyzny, Józef Kotyś.
sm, PAP