Nauka

Złoty Medal Chemii za najlepszą pracę licencjacką

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2011 08:40
- Chcemy wysłać młodym chemikom jasny przekaz: zależy nam na was, bo bez was nauka w Polsce przestanie istnieć - mówi prof. Robert Hołyst, dyrektor naukowy Instytutu Chemii Fizycznej PAN.
Złoty Medal Chemii za najlepszą pracę licencjacką
Foto: Glow Images/East News

Każdego roku do rąk autora najlepszej pracy licencjackiej lub inżynierskiej trafi Złoty Medal Chemii, ufundowany przez Instytut Chemii Fizycznej PAN (IChF PAN). Oprócz medalu i związanej z nim nagrody pieniężnej, wyłonieni w konkursie laureaci będą mogli bezpłatnie realizować badania w laboratoriach Instytutu.

- Chcemy wysłać młodym chemikom jasny przekaz: zależy nam na was, bo bez was nauka w Polsce przestanie istnieć. Zostańcie z nami, tu zróbcie doktorat, a zagranicę pojedźcie – ale na staż podoktorski – mówi prof. dr hab. Robert Hołyst, dyrektor naukowy IChF PAN.

Masowy charakter obecnych studiów powoduje, że kadra akademicka nie ma tyle czasu dla podopiecznych, co kiedyś. Studenci mogą odnieść wrażenie, że nikomu nie zależy na rozwijaniu ich potencjału naukowego. Nie ma tradycji walki o najlepszych absolwentów ze strony instytucji badawczych i przemysłu, a młodych ludzi kuszą także otwarte granice Europy. W tej sytuacji najzdolniejsi podejmują decyzję o wyjeździe do zagranicznej placówki naukowej, często nawet nie sprawdzając, czy instytucja ta jest naprawdę tak dobra jak się wydaje.

Aby zdopingować najlepszych licencjatów do kontynuowania edukacji w kraju i podjęcia tutaj działalności naukowej, IChF PAN zamierza ufundować Złoty Medal Chemii, przyznawany zwycięzcy corocznego konkursu na najlepszą pracę licencjacką lub inżynierską z szeroko rozumianej chemii lub z pogranicza chemii i fizyki bądź biologii. Oprócz medalu, dla laureata jest przewidziana pula nagród i wyróżnień pieniężnych w wysokości ok. 10 000 zł. W konkursie zostaną również przyznane nagrody pieniężne za zajęcie drugiego i trzeciego miejsca oraz kilka wyróżnień.

Laureat Złotego Medalu Chemii będzie miał możliwość odbycia długoterminowej praktyki w Instytucie Chemii Fizycznej PAN, który pokryje wszystkie koszty prowadzonych przez niego badań. W czasie praktyki będzie można dołączyć do wybranego zespołu badawczego, a także realizować własne pomysły badawcze.

- Ufundowanie Złotego Medalu Chemii zbiega się z ustanowieniem przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego programu Diamentowy Grant dla wyróżniających się licencjatów. Prawdziwe źródła konkursu tkwią jednak w tradycjach naszego Instytutu – podkreśla prof. Hołyst. Każdego roku w IChF PAN odbywa praktyki 70-90 studentów z Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej, Politechniki Gdańskiej, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i innych uczelni. Rezultatem pracy licencjatów są nierzadko publikacje w prestiżowych czasopismach naukowych wydawanych w USA, Wielkiej Brytanii lub Niemczech, a także zgłoszenia patentowe.

Do konkursu będzie można nadsyłać prace licencjackie z roku akademickiego 2010/11, realizowane zarówno na uniwersytetach, jak i na politechnikach. Termin nadsyłania prac do pierwszej edycji upłynie 1 października. Wszystkie szczegóły związane z konkursem zostaną przedstawione w czerwcu.

pg/mat. IChF PAN

Czytaj także

Konserwująca chemia

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2008 09:05
Oblicze konserwacji zabytków ciągle się zmienia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niesamowita chemia i fizyka

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2009 07:00
Naukowe doświadczenia i eksperymenty mogą być na prawdę ciekawe - zwłaszcza dla najmłodszych. Świat chemii i fizyki często jest uważany za skomplikowany i trudny w zrozumieniu. Festiwal Nauki Małego Człowieka, pokazał jednak, że nauki ścisłe są przede wszystkim widowiskowe i interesujące. Zobacz film!
rozwiń zwiń
Czytaj także

2011: Międzynarodowy Rok Chemii

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2011 12:02
Rok 2011 jest Międzynarodowym Rokiem Chemii - przypominają organizatorzy między innymi z ONZ-wskiej agencji naukowej UNESCO.
rozwiń zwiń