Arcybiskup będzie dziś w warszawskiej archikatedrze przewodniczył Mszy Krzyżma i wieczornej Liturgii Wieczerzy Pańskiej, która w Kościele katolickim rozpoczyna Triduum Paschalne.
Podczas porannych Mszy Krzyżma w katedrach diecezjalnych, kapłani odnawiają także swoje przyrzeczenia. Jak wyjaśnia arcybiskup Nycz - sakrament kapłaństwa został ustanowiony przede wszystkim dla Eucharystii: "żeby wyświęcony kapłan "wzięty z ludu", mógł stanąć z drugiej strony ołtarza i zastąpić Chrystusa; "niewidzialną głowę Kościoła".
Arcybiskup Nycz przyznaje, że kontekst głoszenia Ewangelii się zmienia i przygotowanie kapłanów do posługi duszpasterkiej zawsze musi uwzględniać znaki czasu, aby ksiądz, który "wychodzi" ze współczesnego społeczeństwa, potrafił do niego "wrócić" właśnie ze Słowem Bożym i sakramentami. Jak zauważa - " to wcale nie jest takie proste, ponieważ jednym z elementów tego nowoczesnego świata jest to, że nie wystarczy czekać, aż ludzie przyjdą do kościoła, ale (...) trzeba szukać nowych sposobów duszpasterstwa".
"Trzeba szukać nowych sposobów duszpasterstwa"
Metropolita warszawski podkreśla także, że oceniając posługę kapłanów, nie można brać za podstawę tej oceny incydentalnych przypadków i w ten sposób wyrabiać sobie opinię na temat wszystkich księży. To - jak zauważa - odnosi się również do każdej innej dziedziny życia.
Arcybiskup podkreśla jednocześnie, że zło - jeśli jest zauważone - należy eliminować i z nim walczyć. Trzeba też pamiętać, że olbrzymia większość kapłanów wypełnia swoją posługę zgodnie z powołaniem. "Trzeba pamiętać o tym, że w Polsce jest 30 tysięcy księży, a ponad 29 tysięcy z nich solidnie pracuje " - mówi metropolita warszawski dodając, że o tych kapłanach mówi się zbyt mało - jak przyznaje - także w Kościele.
Metropolita warszawski apeluje jednocześnie, żeby oceniając postępowanie innych, nie mówić wyłącznie o złu, ale także zauważać dobro, którego jest więcej. "Prosiłbym bardzo, aby nie dokonywać generalizacji, ponieważ w świecie dzieje się dużo więcej dobra niż zła, a obecność zła w świadomości ludzkiej bierze się stąd, że jest o nim dużo łatwiej i ciekawiej mówić" - apeluje metropolita warszawski.
Podczas porannych Mszy Krzyżma święcone są także oleje, służące później przez cały rok do udzielania sakramentów: chrztu, bierzmowania i namaszczania chorych, ale także używane przy święceniach kapłańskich i biskupich.
rk,Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)