Nauka

Piknik Naukowy 2011: Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2011 15:17
Na Pikniku pojawią się popularyzatorzy z Krakowa: Muzeum Inżynierii Miejskiej oraz Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema.
Audio
  • Co można zobaczyć w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie? Materiał Marty Kwaśnickiej.
  • Dr Iwona Nowak opowiada o piknikowych pokazach Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik odbędzie się już w najbliższą sobotę. To wyjątkowa okazja, aby spotkać naukowców i porozmawiać o ich badaniach. Wiele doświadczeń można przeprowadzić osobiście. 

Jak co roku, wśród wystawców będą instytucje spoza stolicy. Niktóre przyjeżdżają co roku!

Muzeum Inżynierii Miejskiej (www.mimk.com.pl) istnieje od 1998 roku. Mieści się na w zabytkowych budynkach pierwszej krakowskiej zajezdni tramwajowej na Kazimierzu, zaledwie rzut kamieniem od słynnej ulicy Szerokiej i równie znanego kościoła Bożego Ciała. Naprawdę warto tu zajrzeć: placówka gromadzi między innymi obiekty ilustrujące rozwój komunikacji miejskiej (posiada na przykład kolekcję zabytkowych samochodów i tramwajów), ale znajdziemy tu także zabytki związane z krakowskim gazownictwem oraz zabytki z obszaru historii techniki. Warta obejrzenia jest także sama zajezdnia, wspaniale wyremontowana.

Od 2003 roku w jednym z obszernych budynków znajduje się wystawa interaktywna, czyli małe muzeum nauki. Tam eksponatów nie tylko można dotykać, ale wręcz trzeba to robić! Można na przykład przejechać się samochodem o kwadratowych kołach czy pochodzić w wielkim kołowrotku, wożąć swoich znajomych napędzaną przez nas windą.

Muzeum wraz z Ogrodem Doświadczeń im. Stanisława Lema zagoszczą na Pikniku Naukowym już po raz piąty. - Przyjeżdżamy z wielka przyjemnością - mówi dr Iwona Nowak z Muzeum Inżynierii Miejskiej. - W tym roku pokażemy, jak prawa fizyki mogą powiększać wolność człowieka.

Za każdym razem krakowianie przywożą ze sobą nowe pokazy. W tym roku dowiemy się, że w jednym naczyniu ciecz może mieć powierzchnię ukształtowaną na różnej wysokości, a piłka może się odbić na wysokość wyższą od tej, z której została puszczona. Poznamy także naturę powidoków oraz prawo Bernoullego. Na czym polega? Aby się dowiedzieć, trzeba przyjść na Piknik.

28 maja, warszawski Park Marszałka Rydza Śmigłego, od 11:00 do 20:00. Więcej szczegółów na www.pikniknaukowy.eu

(ew)

POSŁUCHAJ materiałów dźwiękowych - kliknij w ikonki głośników w ramce pod zdjęciem.


Więcej informacji znajdziesz na stronie Pikniku Naukowego

Czytaj także

Piknik Naukowy 2011: Jak rozpoznać meteoryt

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2011 13:00
Ostatnio sporo informujemy o meteorytach. Jeśli ktoś z Państwa znalazł meteoryt i chce go pokazać znawcom – zapraszamy na Piknik Naukowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Humanoid ASIMO pierwszy raz w Polsce!

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2011 17:30
Robot odwiedził już dziesiątki krajów. Pojawi się też w Polsce podczas 15. Pikniku Naukowego, 28 maja w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prowadzący program "Brainiac" gościem Pikniku

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2011 13:23
Dr Bunhead, znany z telewizyjnego programu popularnonaukowego "Brainiac" pojawi się na 15. Pikniku Naukowym, jako gość specjalny British Council.
rozwiń zwiń