Nauka

Superpająk zje wszystkie inne pająki

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2011 14:00
Pająk Palpimanus gibbulus zjada nie tylko inne pająki, ale nawet pająki żywiące się pająkami - informuje "New Scientist".

Większość drapieżników poluje na zdobycz słabszą i/lub mniejszą od siebie. Wyjątki są rzadkie - na przykład pustynny nietoperz, zjadający skorpiony. W jeszcze bardziej ryzykowny sposób odżywia się rzadko spotykany pająk Palpimanus gibbulus, który żyje w krajach basenu Morza Śródziemnego. Atakuje on inne pająki w ich własnych sieciach czy norkach.

P. gibbulus jest gatunkiem nie tylko rzadkim, ale i skrytym - prowadzi nocny tryb życia. Dlatego Stano Pekar z Uniwersytetu Masaryka w Brnie i jego koledzy musieli się opierać także na obserwacjach dotyczących blisko spokrewnionego Palpimanus orientalis. Ten ostatni zamieszkuje Izrael i różni się tylko drobnymi szczegółami budowy narządów płciowych.

Podczas badań Palpimanusy musiały walczyć z pająkami należącymi do 29 innych gatunków. Okazało się, że potrafią pokonać i zjeść przedstawicieli niemal każdego z nich. To, czy przeciwnik był trzy razy mniejszy czy raczej dwa razy większy, nie było dla Palpimanusa żadnym problemem. Nawet skaczący pająk Cyrba algerina, który także zjada inne pająki, pokonywany był w 90 proc. przypadków.

Przewagę dają P. gibbulus dyskretne podejście do ofiary, masywne przednie nogi, którymi ją chwyta oraz mocny oskórek - dwa razy grubszy (10 mikrometrów) niż u jakiegokolwiek pająka tej wielkości. Dzięki mocnemu oskórkowi większość ugryzień przeciwnika nie jest dla "superpająka" niebezpieczna.

Na razie nie jest jasne, czy Palpimanus przewyższa swoje ofiary także sprytem. Skoro jednak radzi sobie z przeciwnikami zarówno w sieciach jak i norkach czy na otwartej przestrzeni, musi być całkiem sprytny jak na pajęczaka.

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: Izrael
Czytaj także

Pajęczy pas cnoty?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2007 11:57
Samce wielu gatunków pająków na ogół przypłacają tête à tête życiem. Wkrótce po spełnieniu swej powinności staja się kąskiem samicy. Z punktu widzenia "samolubnych genów" jest to dosyć ryzykowne - samica może znaleźć sobie innego partnera, odbyć z nim kopulację i nawet jeśli kolejny samiec też padnie jej łupem, jego nasienie będzie konkurowało z nasieniem pierwszego amanta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pająk poprawny politycznie

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2009 12:42
Nie je mięsa, nie poluje i opiekuje się potomstwem. Naukowcy odkryli dziwnego pająka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Czarne wdowy" powstrzymały amerykańską armię

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2010 20:12
Kilka ciężarówek amerykańskiej armii utknęło w belgijskim porcie w Antwerpii z powodu „czarnych wdów”.
rozwiń zwiń