Nauka

Pająk poprawny politycznie

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2009 12:42
Nie je mięsa, nie poluje i opiekuje się potomstwem. Naukowcy odkryli dziwnego pająka.

Bagheera kiplingi to pierwszy w świecie pająk wegetarianin. Dotychczas sądzono, że wszystkie z 40 tysięcy gatunków tych sympatycznych i bardzo pożytecznych zwierząt to mięsożerne drapieżniki. Pół centymetrowy Bagheera kiplingi zamieszkujący Środkową Amerykę i Meksyk żywi się pąkami akacji, które zamieszkuje razem z mrówkami. Co ciekawe, nie współpracuje z nimi, ale zachowuje się jak złodziejaszek. Aby się pożywić, musi pąki mrówkom wykradać.

Dla naukowców (Christopher Meehan z Villanova University i Eric Olson z Brandeis), którzy zbadali i opisali w piśmie Current Biology zwyczaje małego eko-pająka, jego sposób odżywania się był całkowitym zaskoczeniem. Wszystkie pozostałe gatunki wydzielają bowiem enzymy, które rozkładają złapaną w sieć muchę lub komara i potem dosłownie wypijają posiłek. Bagheera pożera natomiast pąki w całości.

Nie ma też zwyczaju budować sieci, co wydaje się jednak zrozumiałe, skoro nie łapie owadów. Pąki bowiem raczej nie latają.

Jego wegetarianizm i niechęć do stosowania przemocy wobec much owocuje jeszcze jedną niezwykłą cechą. Odwrotnie niż większość pająków samica Bagheera nie pożera swojego partnera tuż po kopulacji. Samiec jest zaprzęgnięty do typowych pajęczych prac domowych takich, jak opieka nad potomstwem i budowa schronienia dla rodziny.

Poprawny politycznie pająk, choć może świecić przykładem całemu pajęczemu światu, nie jest jednak tak pożyteczny, jak inni przedstawicie jego gatunku. Typowy sposób odżywiania się pająków, czyli zjadanie owadów zmniejsza ich liczbę. A to zapobiega rozprzestrzenianiu się chorób przenoszonych przez muchy i komary. Czasem, jak widać drapieżny, mięsożerny samiec jest bardziej użyteczny niż kochający domowe pielesze Bagheera kiplingi.

Obejrzyj Bageera kiplingi na stronie BBC: https:\/\/news.bbc.co.uk/2/hi/8302535.stm 

as, bbc

Zobacz więcej na temat: Ameryka Środkowa Meksyk
Czytaj także

Ewolucja działa wstecz

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2009 13:06
W którą stronę zmierza ewolucja człowieka?
rozwiń zwiń