Po raz pierwszy w Polsce odbędzie się kongres Europejskich Towarzystw Audoilogicznych EFAS (22–25.06.2011 r.), na którym spotykają się ludzie, którzy na co dzień zajmują się problemami słuchu, wzroku i mowy.
Celem spotkania jest dyskusja, a następnie przyjęcie projektu europejskiego konsensusu dotyczącego modelu przeprowadzania powszechnych badań przesiewowych słuchu, wzroku oraz mowy u dzieci przystępujących do obowiązku szkolnego.
Dokument ten będzie podpisywany przez przedstawicieli naukowych towarzystw europejskich z obszaru audiologii, okulistyki i logopedii.
- Uważamy, że dla młodego pokolenia wczesne wykrywanie zaburzeń słuchu, wzroku i mowy ma fundamentalne znaczenie dla ich edukacji, wyrównywania szans i przyszłych karier zawodowych – tłumaczył gość "Sygnałów Dnia".
W radiowej Jedynce zaznaczył, że naukowcy będą w czasie kongresu prezentować swoje osiągnięcia, programy i narzędzia.
- Dzięki konsensusowi będą badane wszystkie dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Naszym zdaniem każde dziecko rozpoczynające edukację powinno przejść takie badania. Pozwolą one wykryć wczesne, mało uchwytne zaburzenia, które są istotne dla funkcjonowania tych dzieci – podkreślił prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.
W jego opinii wiele dolegliwości jest rozpoznawanych u dzieci w późniejszym wieku i przez to ciężej się je leczy i wymaga to większych nakładów finansowych.
Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski
(pp)