Centrum Nauki Kopernik hucznie obchodzi dzisiaj swoje pierwsze urodziny. Kopernik to jeden z „najgorętszych” adresów w stolicy. W ciągu roku tę niezwykłą placówkę naukową odwiedziło ponad pół miliona osób.
To polskie Science Museum. Tyle że nowocześniejsze! Zwiedzający CNK nie tylko mogą, ale wręcz powinni dotykać eksponatów i przeprowadzać na nich eksperymenty. Od momentu swojego spektakularnego otwarcia (zobacz>>>) Centrum ciągle poszerza ofertę edukacyjną. Powstały tu galeria RE:generacja, planetarium Niebo Kopernika (najnowocześniejsze w Europie), Park Odkrywców, laboratorium.
Centrum kierowane jest przez prawdziwych pasjonatów – pracownicy CNK mają wieloletnie doświadczenie w popularyzacji nauki. Od lat współorganizują Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Europa doceniła CNK - dyrektor instytucji, Robert Firmhofer, po zaledwie kilku miesiącach istnienia instytucji, został wybrany prezesem zarządu Ecsite (Europejskiej Sieci Centrów i Muzeów Nauki).
Roczek obchodzi się tylko raz! Z okazji swoich pierwszych urodzin Kopernik będzie czynny dwanaście godzin – od 10 .00 do 22.00. W tym czasie Centrum osłoni przed zwiedzającymi jeszcze więcej niż zwykle. Otworzy tajemne przejścia, wiodące do niedostępnych na co dzień przestrzeni.
Za kulisami
W podziemnych przestrzeniach Kopernika powstają prototypy nowych eksponatów i naprawiane są te już istniejące. Zwiedzający będą mieli okazję zjechać do warsztatów i podpatrzeć pracę tych, którzy każde kopernikowe urządzenie znają od najmniejszej śrubki.
Zanim jednak eksponat zostanie wykonany, musi zostać wymyślony. Jak skonstruować interaktywną instalację, która tłumaczy naukowe zjawiska i jest do tego atrakcyjna w użyciu? - To nie zabawa, ale twórcza produkcja – mówił o testach eksponatów szef zespołu konstruktorówMaciej Mieczkowski. To on wraz z grupą badaczy na chwilę przed udostępnieniem kolejnego zwariowanego przedmiotu, mającego na celu przybliżenie nam fascynującego świata nauki, sprawdza wszelkie możliwe ewentualności zabawy z przyszłym eksponatem.
Na poziomie -1 będzie można również zobaczyć prototypy eksponatów najnowszej wystawy. „Słońce ziemian” to pierwsza ekspozycja czasowa, przygotowywana przez Centrum Nauki Kopernik. Jej premiera planowana jest na drugie półrocze 2013 roku.
W podziemnych korytarzach ustawiona zostanie także pierwsza ekspozycja stworzona przez Kopernika 5 lat temu. „Eksperymentuj!” nie była nigdy dotąd pokazywana w budynku Centrum. Znają ją za to uczniowie z setek polskich miast, w których była prezentowana w szkołach i na festiwalach nauki.
Urodzinowe pokazy w galeriach
Wystawy stałe Kopernika będą miały swoją specjalną, urodzinową odsłonę.
Znajdą się w nich dodatkowe pokazy i warsztaty, podczas których będzie można nauczyć się np. krzesać ogień lub... zrobić sobie „urodzinowego gluta” (więcej szczegółów>>>).
Przedsmak laboratoriów
Do końca roku oddamy zwiedzającym cztery laboratoria. Z okazji urodzin otworzymy je przedpremierowo. W laboratorium chemicznym będzie można powtórzyć eksperyment Michała Sędziwoja – alchemika, który wytworzył… złoto! Inne doświadczenie pokaże, jak w jednej sekundzie metal pokrywa się rdzą. W laboratorium fizycznym zobaczymy ślady pozostawiane przez rozpędzone cząstki promieniowania kosmicznego. Dzięki spektrofotometrowi dowiemy się także jak wygląda widmo światła diody, żarówki i świetlówki oraz co z tego wynika. W pracowni robotycznej odbędzie się z kolei pokaz tańca robotów Robonova.
Prezenty z Nieba Kopernika
Urodzinowych atrakcji można szukać także w budynku planetarium.
Planetarium wyniesie spod kopuły spory kawałek nieba. - O pełnych godzinach opowiemy i pokażemy, jakie gwiazdozbiory i planety widać aktualnie nad nami – zachęcają pracownicy placówki.
Na gości będzie czekał tort. - Zapraszamy wszystkich zwiedzających. Będą serpentyny, podziękowania, życzenia i nagroda dla naszego najwierniejszego zwiedzającego – czytamy na stronie Kopernika.
To polskie Science Museum. Tyle że nowocześniejsze! Zwiedzający CNK nie tylko mogą, ale wręcz powinni dotykać eksponatów i przeprowadzać na nich eksperymenty.
Od momentu swojego spektakularnego otwarcia (zobacz>>>) Centrum ciągle poszerza ofertę edukacyjną. Powstały tu galeria RE:generacja, planetarium Niebo Kopernika (najnowocześniejsze w Europie), Park Odkrywców, laboratoria.
Centrum kierowane jest przez prawdziwych pasjonatów – pracownicy CNK mają wieloletnie doświadczenie w popularyzacji nauki. Od lat współorganizują Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Także Europa doceniła CNK - dyrektor instytucji, Robert Firmhofer, po zaledwie kilku miesiącach istnienia instytucji, został wybrany prezesem zarządu Ecsite (Europejskiej Sieci Centrów i Muzeów Nauki).
Roczek obchodzi się tylko raz!
Z okazji swoich pierwszych urodzin Kopernik był czynny dwanaście godzin – od 10 .00 do 22.00. W tym czasie Centrum odsłoniło przed zwiedzającymi jeszcze więcej niż zwykle. Otworzyło tajemne przejścia, wiodące do niedostępnych na co dzień przestrzeni.
ZOBACZ PROGRAM URODZIN NA: http://www.kopernik.org.pl/
W podziemnych przestrzeniach Kopernika powstają prototypy nowych eksponatów i naprawiane są te już istniejące. Zwiedzający będą mieli okazję zjechać do warsztatów i podpatrzeć pracę tych, którzy każde kopernikowe urządzenie znają od najmniejszej śrubki.
Zanim jednak eksponat zostanie wykonany, musi zostać wymyślony. Jak skonstruować interaktywną instalację, która tłumaczy naukowe zjawiska i jest do tego atrakcyjna w użyciu? - To nie zabawa, ale twórcza produkcja – mówił o testach eksponatów szef zespołu konstruktorów Maciej Mieczkowski. To on wraz z grupą badaczy na chwilę przed udostępnieniem kolejnego zwariowanego przedmiotu, mającego na celu przybliżenie nam fascynującego świata nauki, sprawdza wszelkie możliwe ewentualności zabawy z przyszłym eksponatem.
Na poziomie -1 można było również zobaczyć prototypy eksponatów najnowszej wystawy. „Słońce ziemian” to pierwsza ekspozycja czasowa, przygotowywana przez Centrum Nauki Kopernik. Jej premiera planowana jest na drugie półrocze 2013 roku.
W podziemnych korytarzach ustawiona została także pierwsza ekspozycja stworzona przez Kopernika 5 lat temu. „Eksperymentuj!” nie była nigdy dotąd pokazywana w budynku Centrum. Znają ją za to uczniowie z setek polskich miast, w których była prezentowana w szkołach i na festiwalach nauki.
Centrum Nauki Kopernik
Zrób sobie "urodzinowego gluta"
Wystawy stałe Kopernika miały swoją specjalną, urodzinową odsłonę. Znajdą się w nich dodatkowe pokazy i warsztaty, podczas których będzie można nauczyć się np. krzesać ogień lub... zrobić sobie „urodzinowego gluta” (więcej szczegółów>>>).
Do końca roku CNK odda zwiedzającym cztery laboratoria. Z okazji urodzin otworzono je przedpremierowo. W laboratorium chemicznym było można powtórzyć eksperyment Michała Sędziwoja – alchemika, który wytworzył… złoto! Inne doświadczenie pokazywało, jak w jednej sekundzie metal pokrywa się rdzą. W laboratorium fizycznym możba było zobaczyć ślady pozostawiane przez rozpędzone cząstki promieniowania kosmicznego. Dzięki spektrofotometrowi dowiedzieliśmy się także, jak wygląda widmo światła diody, żarówki i świetlówki oraz co z tego wynika. W pracowni robotycznej odbyła się z kolei pokaz tańca robotów Robonova.
Prezenty z Nieba Kopernika
Urodzinowych atrakcji można było szukać także w budynku planetarium, które wyniesie spod kopuły spory kawałek nieba. - O pełnych godzinach opowiemy i pokażemy, jakie gwiazdozbiory i planety widać aktualnie nad nami – zachęcali pracownicy placówki.
Na gości czekał tort. Były serpentyny, podziękowania, życzenia i nagroda dla naszego najwierniejszego zwiedzającego.
(ew)