Jak obejrzeć swoje DNA? Nic prostszego...

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2011 18:35
W Centrum Nauki Kopernik dzieje się mnóstwo ciekawych rzeczy. W tym tygodniu otwarte zostało nowe labolatorium biologiczne. Z tej okazji Kuba Marcinowicz, prowadzący audycję "Czwarty wymiar" postanowił wyekstrahować swoje DNA.

Rozpoczynamy kolejny cykl w "Czwartym wymiarze". Codziennie będziemy przeprowadzać nowe doświadczenia chemiczno-biologiczne. To, co zrobimy tym razem można porównać z… początkiem życia na Ziemi. – Każdy z nas będzie mógł zobaczyć na własne oczy "przepis na siebie", czyli kwas dezoksyrybonukleinowy, zawierający całą informację, potrzebną do stworzenia człowieka – tłumaczy Agnieszka Kloch, szefowa nowootwartego laboratorium biologicznego w CNK.

By to osiągnąć, zdaniem Agnieszki Kloch, należy komórkę rozbić. – W tym celu wrzucamy ją roztworu soli, który jest na tyle stężony, że komórka pęka – opowiada naukowiec. – To nazywa się bufor lizujący i zawiera sól i substancje potrzebne cząsteczce DNA do tego, by zachowała się w dobrym stanie.

Teraz właściwie wystarczy jedynie znaleźć kogoś, kto chciałby obejrzeć swoje DNA. "Dawcą tkanki" został sam prowadzący audycję.

Zobacz na filmie, lub posłuchaj, czy udało mu się wyekstrahować w takich warunkach swoje własne DNA! Kolejne doświadczenia, uwiecznione kamerą Czwórki codziennie, do piątku włącznie.

(kd)

Czytaj także

Nowoczesne planetarium Centrum Nauki Kopernik

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2011 19:30
– Przy budowie planetarium zastosowano najnowsze technologie. Od projektora gwiazdowego, który wyświetla idealny obraz nieba przez projektory cyfrowe, cały system komputerów i serwerów po lasery i dymiarki – wymienia Maciej Ligowski z CNK.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsze urodziny Centrum Nauki Kopernik

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2011 11:21
Robert Firmhofer (dyrektor CNK): Planowaliśmy, że w pierwszym roku odwiedzi nas 400 tys. osób, a było ich dużo, dużo więcej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W tajemniczych kazamatach Centrum Nauki Kopernik

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2011 14:40
Z okazji pierwszych urodzin nadwiślańskiej placówki naukowej reporter Czwórki odwiedził miejsca na co dzień niedostępne dla zwiedzających. To tu rodzą się pomysły na eksponaty i powstają ich prototypy...
rozwiń zwiń