Nauka

Z wiekiem szybkie decyzje coraz trudniejsze

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2011 11:35
To, że z upływem lat wolniej podejmujemy decyzje, nie wynika z rozwagi i doświadczenia. Jest raczej kwestią zmian w mózgu - informuje "Journal of Neuroscience".
Z wiekiem szybkie decyzje coraz trudniejsze
To, że w starszym wieku wolniej podejmuje się decyzje, niekoniecznie wynika z rozwagi i doświadczenia. Jest raczej kwestią zmian w mózgu - informuje "Journal of Neuroscience".  
Birte Forstmann z uniwersytetu w Amsterdamie zebrała 12 młodych osób (średnia wieku wynosiła około 25 lat) oraz 12 starszych (średnia wieku 65 lat). Miały one zdecydować, czy większość tworzących chmurę kropek przemieszcza się w prawo, czy też w lewo. Okazała się, że starsze osoby dokonywały oceny wolniej.
Wcześniejsze badania wykazały, że na szybsze odpowiedzi pozwala zwiększony dopływ informacji z kory do struktury zwanej prążkowiem. Jak wynika z badań obrazowych, młodzi ludzie mają lepsze połączenia kory z prążkowiem. Może to znaczyć, że wolne decyzje w starszym wieku wynikają z gorszego wykorzystania prążkowia.

Birte Forstmann z Uniwersytetu w Amsterdamie zebrała 12 młodych osób (średnia wieku wynosiła około 25 lat) oraz 12 starszych (średnia: 65 lat). Miały one zdecydować, czy większość tworzących chmurę kropek przemieszcza się w prawo, czy w lewo. Okazała się, że starsze osoby dokonywały oceny wolniej.

Wcześniejsze badania wykazały, że na szybsze odpowiedzi pozwala zwiększony dopływ informacji z kory do struktury zwanej prążkowiem. Jak wynika z badań obrazowych, młodzi ludzie mają lepsze połączenia kory z prążkowiem. Może to znaczyć, że wolniejsze decyzje w starszym wieku wynikają z gorszego wykorzystania prążkowia.

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: Amsterdam
Czytaj także

Czas działać przeciwko demencji

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2010 07:55
We wtorek przypada Światowy Dzień Choroby Alzheimera. W Polsce obchodzony jest po raz czternasty, w tym roku pod hasłem "Demencja - czas działać".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szybka diagnoza rodziny

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2010 10:30
Członkowie rodziny i bliscy znajomi mogą prześcignąć lekarzy w diagnozowaniu demencji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Starsi poligloci mają lepszą pamięć

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2011 10:00
To kolejne badania, które to potwierdzają: ludzie starsi, którzy używają więcej niż dwóch języków, mają mniej kłopotów z pamięcią.
rozwiń zwiń