Nauka

Szybka diagnoza rodziny

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2010 10:30
Członkowie rodziny i bliscy znajomi mogą prześcignąć lekarzy w diagnozowaniu demencji.

Lekarze często badają pacjentów pod kątem demencji, zlecając im wykonanie szeregu zadań pamięciowych, takich jak przypominanie sobie listy słów lub porównywanie kształtów przedmiotów. Naukowcy z Washington University School of Medicine w St. Louis przyjęli inną metodę. Aby sprawdzić, czy u danej osoby wystąpiły zmiany kognitywne powodujące trudności w wykonywaniu codziennych czynności, stworzyli oni kwestionariusz o nazwie Ascertain Dementia 8 (AD8), opierający się na informacjach dostarczanych przez członka rodziny lub przyjaciela. Kwestionariusz został przetestowany na grupie 251 osób.

Dane uzyskane w ten sposób porównano następnie z wynikami analizy płynu mózgowo-rdzeniowego i tomografii komputerowej, które pozwalają wykryć zmiany w mózgu pacjenta. Okazało się wówczas, że wyniki kwestionariusza AD8 częściej pokrywały się ze stanem rzeczywistym niż tradycyjne testy badające funkcje kognitywne.

- AD8 stanowi szybką i oszczędną alternatywę. Zebranie danych od informatora zajmuje zaledwie kilka minut, a uzyskane informacje pozwalają zidentyfikować osoby, które powinny zostać poddane dalszym badaniom pod kątem choroby Alzheimera - mówi dr John Morris, jeden z autorów badań.

Kwestionariusz zawiera m.in. pytania dotyczące problemów z osądem sytuacji (np. złe decyzje finansowe), zmniejszenia zainteresowania dotychczasowym hobby i innymi aktywnościami, powtarzania pytań i opowieści, zapominania o umówionych wizytach czy trudności w obsłudze urządzeń, takich jak pilot do telewizora czy kuchenka mikrofalowa. AD8 został już przetłumaczony na kilka języków i trafił do klinik w różnych częściach świata.

Zdaniem nadzorującego badania prof. Johna Morrisa, obecnie używane narzędzia służące do ewaluacji pierwszych symptomów demencji pozwalają jedynie określić funkcje kognitywne danej osoby w momencie przeprowadzania testu. Pytanie pacjentów, czy ich sprawność umysłowa uległa zmianie również nie zawsze jest celowe, gdyż osoby, u których pojawiają się pierwsze oznaki demencji często nie mają świadomości swojego problemu - zaznacza badacz.

(ki)

Zobacz więcej na temat: medycyna zdrowie
Czytaj także

Nadzieja dla chorych na Alzheimera

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2009 05:09
Być może wyniki najnowszych badań w tej dziedzinie naprowadzą naukowców na dobry trop.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lek na Alzheimera

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2009 12:58
Skuteczny i bez efektów ubocznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Masz cel w życiu? Chroni cię przed… Alzheimerem

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2010 16:06
Badacze badali pod tym kątem około 950 osób w podeszłym wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przełom w leczeniu Alzheimera

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2010 10:08
Sztucznie wyprodukowana cząsteczka daje nadzieję na pokonanie choroby Alzheimera. Na świecie choruje na nią 30 mln. ludzi
rozwiń zwiń
Czytaj także

Test krwi rozpozna Alzheimera

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2010 12:40
Dzięki prostej analizie krwi będzie można przewidzieć, czy u danego człowieka wystąpi choroba Alzheimera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sprawny intelekt miłośnika krzyżówek

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2010 07:00
Rozrywki umysłowe mogą opóźniać wystąpienie demencji - ale tylko do pewnego momentu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czas działać przeciwko demencji

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2010 07:55
We wtorek przypada Światowy Dzień Choroby Alzheimera. W Polsce obchodzony jest po raz czternasty, w tym roku pod hasłem "Demencja - czas działać".
rozwiń zwiń