Nauka

Spójrz w niebo! Będą spadać gwiazdy

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2012 13:12
W ciągu najbliższych nocy zobaczymy pierwsze meteory z ciekawego roju Lirydów - zapowiada dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Spójrz w niebo Będą spadać gwiazdy
Foto: fot. YouTube

Miłośnicy obserwacji meteorów mają zwykle pełne ręce roboty od środka lata do początku zimy. W tym okresie swoją aktywnością co chwilę popisuje się jakiś duży lub ciekawy rój meteorów. Największy okres posuchy występuje za to w pierwszych miesiącach każdego roku. Od niespełna połowy stycznia, kiedy kończą się Kwadrantydy mamy ponad trzy miesiące bez żadnego ciekawego i dużego roju.

Połowa kwietnia przynosi jednak odmianę, bo wtedy na niebie pojawia się aktywny rój Lirydów, który został utworzony przez kometę C/1861 G1 (Thatcher).

Maksimum aktywności występuje zazwyczaj w okolicach nocy z 21 na 22 kwietnia, z tym że w bardzo zmiennych z roku na rok momentach. W roku bieżącym największych liczb godzinnych oczekujemy w przedziale od godziny 23:30 do 10:30 z najbardziej prawdopodobnym momentem w okolicy godziny 7:30. To dość dobre wiadomości dla obserwatorów w Polsce, bo druga połowa nocy z 21 na 22 kwietnia na pewno będzie obfitować w meteory i pozwoli zobaczyć nawet około 20 "spadających gwiazd" na godzinę. Do obserwacji dodatkowo zachęca świetny układ faz Księżyca z nowiem wypadającym praktycznie w maksimum aktywności roju. Zagwarantuje to ciemne i bezksiężycowe noce, podczas których dojrzeć będzie można nawet słabe zjawiska.

Radiant Lirydów, czyli miejsce z którego zdają się wylatywać jego meteory, leży na pograniczu gwiazdozbiorów Lutni i Herkulesa. Wysoko nad horyzontem jest więc dopiero w drugiej połowie nocy i wtedy najlepiej obserwować Lirydy. Ostatnie meteory z tego roju zobaczymy w okolicach 25/26 kwietnia.

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: Warszawa POLSKA astronomia
Czytaj także

Nadlatują meteory z roju Alfa Aurygidów

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2011 14:00
W ciągu kilku najbliższych nocy powinniśmy zobaczyć na niebie pierwsze meteory z ciekawego roju Alfa Aurygidów - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie widzisz meteorów? Nie szkodzi. Możesz je usłyszeć

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2012 07:50
W tym tygodniu na niebie można obserwować spalające się w atmosferze kwadrantydy. W Polsce nie widać ich przez chmury, ale można je podsłuchiwać na kosmicznym radiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kwadrantydy leciały rzadziej, ale dłużej

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2012 16:00
Tegoroczne maksimum aktywności roju Kwadrantydów było niższe i szersze niż zwykle - wynika z danych przedstawionych na stronach internetowych International Meteor Organization (IMO).
rozwiń zwiń