Nauka

Nicienie w kosmosie odzyskują młodość. Co z ludźmi?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2012 00:01
Z lotem w kosmos wiązano dotąd tylko niekorzystne skutki zdrowotne. Badacze z Uniwersytetu w Nottingham znaleźli dobroczynne.
Milionowe zdjęcie wykonane na ISS
Milionowe zdjęcie wykonane na ISSFoto: NASA.

Naukowcy skupili się na nicieniach C. elegans. To niezwykle często badana grupa. Gatunek ten regularnie bywa w kosmosie, ale nikt jeszcze nie sprawdzał, jak taki lot wpływa na zachowanie młodości przez poszczególne osobniki.

Badacze, kierowani przez dra Nathaniela Szewczyka, wysłali robaki na kilkanaście dni na ISS, podczas gdy grupa kontrolna została na Ziemi. Okazało się, że organizmy astrorobaków nie akumulowały toksycznych protein, łatwiej odbudowywały starzejące się mięśnie, a ekspresja niektórych genów przebiegała wolniej. Kiedy nicienie wróciły na Ziemię, wszystko wróciło do normy, ale fizycznie były one "młodsze" od ziemskich kuzynów.

Proces, który pomógł robakom zachować młodość, nie jest jeszcze do końca jasny. Zapewne wolniej działające geny mają związek z metabolizmem.

Niestety: zanim lot w kosmos stanie się Fontanną Młodości na miarę XXI wieku, potrzeba jeszcze wielu badań.

(ew/BBC/Popsci.com)

Czytaj także

Balanga na Marsie prawdopodobna

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2011 00:10
NASA zawsze pilnowała, żeby astronauci nie pomagali sobie procentami. Teraz to może się zmienić. Czerwone wino może pomóc w utrzymaniu wysokiej sprawności ciała w stanie nieważkości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W NASA brakuje astronautów

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2011 12:50
Dziesięć lat temu NASA miała prawie 150 astronautów, dziś zostało ich 60. Kto będzie latał na ISS?
rozwiń zwiń
Czytaj także

W kosmosie zważą na podstawie wymiarów

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2011 10:45
Jak ustalić czyjąś wagę w stanie nieważkości? Był to pewien problem, ale specjaliści z dziedziny astronautyki właśnie go rozwiązali.
rozwiń zwiń