Nauka

Dzisiaj ciekawe spotkanie na niebie

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2013 13:45
W nocy z piątku na sobotę Księżyc zbliży się do Spiki na odległość tylko 19 minut kątowych.
Dzisiaj ciekawe spotkanie na niebie
Foto: Vinish K Saini/Wikimedia Commons/cc
W nocy z piątku na sobotę Księżyc zbliży się do Spiki na odległość tylko 19 minut kątowych - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Spica to najjaśniejsza gwiazda z konstelacji Panny, jej blask wynosi +0.98 wielkości gwiazdowych. W nocy z 1 na 2 lutego zbliży się do niej Księżyc. "Minimalny dystans dzielący oba ciała na sferze niebieskiej wyniesie tylko 19 minut kątowych, a więc mniej niż rozmiar tarczy Księżyca" - powiedział astronom.
 
Zwrócił uwagę, że do najbliższego spotkania dojdzie o godz. 2.32 naszego czasu, a więc w czasie bardzo korzystnym dla obserwatorów w Polsce. "W tym momencie oba ciała znajdziemy ponad 20 stopni nad południowo-wschodnim horyzontem. Warunki do obserwacji, o ile pogoda dopisze, będą więc bardzo dobre" - dodał.

Jak poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie, minimalny dystans dzielący oba ciała na sferze niebieskiej wyniesie tylko 19 minut kątowych, a więc mniej niż rozmiar tarczy Księżyca.

Spica to najjaśniejsza gwiazda z konstelacji Panny, jej blask wynosi +0.98 wielkości gwiazdowych.

Dr Olech zwrócił uwagę, że do najbliższego spotkania dojdzie o godz. 2.32 naszego czasu, a więc w czasie bardzo korzystnym dla obserwatorów w Polsce. - W tym momencie oba ciała znajdziemy ponad 20 stopni nad południowo-wschodnim horyzontem. Warunki do obserwacji, o ile pogoda dopisze, będą więc bardzo dobre - dodał.

Może ktos z Państwa lubi nocne spacery?

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: POLSKA Warszawa astronomia
Czytaj także

Luty to dobry miesiąc, by poobserwować Merkurego

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2013 09:51
- Podobno Merkurego nie dojrzał nigdy sam Mikołaj Kopernik, choć jest to raczej legenda niż fakt historyczny - mówi dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
rozwiń zwiń