Nauka

Aspiryna na raka skóry? To możliwe

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2013 00:01
Najzwyklejsza pigułka może chronić przed nowotworem. Dane pochodzące z badań na 59806 przypadkach białych kobiet wskazują, że aspiryna zapobiega czerniakowi złośliwego, najbardziej śmiertelnemu typowi raka skóry.
Aspiryna na raka skóry? To możliwe
Foto: Wikipedia/PD
Aspiryna na raka skóry? To możliwe 
Najzwyklejsza pigułka może chronić kobiety przed rakiem skóry. 
Dane pochodzące z badań na 59 806 przypadkach białych kobiet wskazują, że aspiryna chroni przed czerniakiem złośliwym, najbardziej śmiertelnym typem raka skóry.
Badania prowadzono przez 12 lat. Kobiety, które zażywały aspirynę przynajmniej dwa razy w tygodniu zapadały na raka skóry 21 proc. razy rzadziej niż panie, które nie zażywały tego leku. 
Tylko 115 z 15 089 kobiet zażywających aspirynę zapadło na czerniaka, podczas gdy w grupie nie-aspirynowej 344 z 35 529 osób. 
Najprawdopodobniej chodzi o przeciwzapalne właściwości aspiryny. Zapobiegają tworzeniu się ścieżek, którymi rozprzestrzenia się rak, twierdzi Jean Tang ze Stanfordu, który kierował badaniami. 
- Te ustalenia muszą zostać potwierdzone badaniami, aby sprawdzić, czy efekt rzeczywiście ma miejsce - komentuje Hazel Nunn, kierownik Cancer Research UK. Jak dodaje, przed czerniakiem najłatwiej obronić się, unikając poparzeń słonecznych. Idzie wiosna. Pamiętajmy o filtrach!

Badania prowadzono przez 12 lat. Kobiety, które zażywały aspirynę przynajmniej dwa razy w tygodniu, zapadały na raka skóry 21 procent razy rzadziej niż panie, które nie zażywały tego leku. Tylko 115 z 15089 kobiet zażywających aspirynę zapadło na czerniaka, podczas gdy w grupie nie-aspirynowej ta proporcja wynosiła 344 do 35 529. 

Najprawdopodobniej chodzi o przeciwzapalne właściwości aspiryny. Lek zapobiega tworzeniu się ścieżek, którymi rozprzestrzenia się rak - twierdzi Jean Tang ze Stanfordu, który kierował badaniami. 

"Te ustalenia muszą zostać potwierdzone badaniami, aby sprawdzić, czy efekt rzeczywiście ma miejsce" - komentuje Hazel Nunn, kierownik Cancer Research UK. Jak dodaje, przed czerniakiem najłatwiej obronić się, unikając poparzeń słonecznych. Idzie wiosna. Pamiętajmy o filtrach

(ew/NewScientist)

Zobacz więcej na temat: medycyna NAUKA
Czytaj także

Polacy opracowali cement do uszu

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2013 10:30
Dzięki materiałowi opracowanemu przez Polaków będzie można rekostruować elementy ucha i przywracać słuch.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chirurdzy zastąpili czaszkę plastikiem

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2013 13:40
Lekarze wszczepili choremu sztuczną czaszkę z plastiku. Zastąpili 75 proc. prawdziwej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolejne "wyleczenia" z HIV. Teraz 14 dorosłych

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2013 22:00
Dwa tygodnie temu świat obiegła informacja o tym, że udało się wyleczyć noworodka, któremu odpowiednio szybko podano leki. Teraz wyleczeń ciąg dalszy: 14 dorosłych osób.
rozwiń zwiń