Nauka

Kepler znalazł trzy planety, na których można zamieszkać

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2013 22:35
Znajdują się w tzw. ekosferze (strefie Goldilocks), gdzie może występować woda w stanie płynnym, a temperatury są znośne dla żywych organizmów. W dodatku mogą być skaliste.
Kepler znalazł trzy planety, na których można zamieszkać
Foto: NASA/wizja artysty.

W naszym Układzie tylko na jednej planecie warunki są dobre na tyle, aby dało się tam zamieszkać - na Ziemi. Kiedyś dotyczyło to również Marsa, ale wysechł. Z kolei księżyc Europa posiada wodę, ale znajduje się tak daleko od Słońca, że jest tam zbyt zimno, aby życie mogło tam zaistnieć.

Okazuje się jednak, że w innych układach planetarnych rozmieszczenie ciał niebieskich może być bardziej korzystne. - Pomiędzy strefą ognia i lodu znajduje się pas zielonej strefy, gdzie na powierzchni planety może pojawić się woda w stanie płynnym - mówi William Borucki, główny naukowiec misji Kepler Space Telescope.

Po raz pierwszy w historii badacze znaleźli aż trzy planety w odpowiedniej odległości od swojej gwiazdy. Znajdują się stosunkowo niedaleko od nas. Planety są niewiele większe od Ziemi i krążą wokół gwiazd podobnych do Słońca.

System Kepler-62 ma aż dwie planety podobne do Ziemi w strefie Goldilocks. System Kepler-69 ma jedna taką planetę. - Jak na razie to najlepsi kandydaci do bycia planetami nadającymi się do zamieszkania poza Układem Słonecznym - mówi Borucki.

Kepler-62 jest karłem o wielkości 2/3 Słońca, ale dającym tylko 1/5 światła naszej gwiazdy. Ma aż 5 planet: 62b; 62c; 62d; 62e i 62f. Znajduje się 1200 lat świetlnych od Ziemi. Wokół gwiazdy Kepler-69, podobnej do naszego Słońca i należącej do tej samej grupy G, krążą dwie planety: 69b 69c. Znajdują się 2700 lat świetlnych od nas. Super-Ziemie to ciała oznaczone w tych systemach jako Kepler-62e, 62f i 69c.

Planeta 62-e jest o 60 proc. większa od Ziemi, Kepler-62f - o 40 proc. Znajdują się blisko siebie. Gdybyśmy mieszkali na jednej z nich, druga wyglądałaby na niebie jak nasz Księżyc. - Kepler-62e ma prawdopodobnie grubą, chmurną atmosferę, jest ciepła i wilgotna nawet w rejonach polarnych. Kepler-62f jest chłodniejsza, ale także nadaje się do zamieszkania - mówi współautor badań Dimitar Sasselov. Jeśli chodzi o planetę Kepler-69c, badacze nie są pewni, jak wygląda. Jej orbita i odległość od gwiazdy przywodzą na myśl naszą Wenus.

Badacze nie są jeszcze pewni, czy nowo odkryte planety są skaliste i czy ich atmosfery umożliwiają utrzymanie na powierzchni wody w stanie płynnym. - Nie wiemy, z czego się składają, ale dysponujemy modelami, które pozwalają nam się tego domyślać - mówi Thomas Barclay z zespołu Teleskopu Kepler. Więc badacze domyślają się, że może tam być woda.

Wyniki badan ukazały się na łamach "Science" i "The Astrophysical Journal".

(ew/Phys.Org,PopSci)

Zobacz więcej na temat: astronomia NAUKA
Czytaj także

NASA wyśle w kosmos łowcę egzoplanet w 2017 roku

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2013 14:00
Wielkie łowy na planety pozasłoneczne dopiero przed nami. W 2017 roku na orbicie pojawi się TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite). Misja będzie kosztowała 200 mln dolarów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życie istnieje trochę dalej niż Mars? Przeszukają księżyce Jowisza

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 12:52
Europejczycy przygotowują się do poważnej misji kosmicznej, która może zmienić myślenie o wszechświecie. Sonda JUICE ma szukać śladów życia na trzech dużych księżycach Jowisza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy Słońce ma już aktywność za sobą?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 14:00
Rok 2013 miał być szczytem obecnego słonecznego cyklu. Z jednego z modeli prognozujących aktywność Słońca wynika jednak, że maksimum aktywności naszej gwiazdy może już być za nami.
rozwiń zwiń