Nauka

Idzie niż. Coraz mniej studentów

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2013 22:00
W tym roku akademickim wiele uczelni odczuje niż demograficzny. Liczba studentów nadal będzie spadać, a dyplomy, zdaniem wielu Polaków, tracą na wartości, bo kształcenie jest masowe.
Idzie niż. Coraz mniej studentów
Foto: sxc.hu

W ostatnim roku akademickim studiowało w Polsce ok. 1,67 mln osób. Liczba ta sukcesywnie maleje i w ciągu najbliższej dekady może spaść do 1,25 mln - wynika z przedstawionych w lipcu danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW).

Uczelnie są zmuszone do coraz intensywniejszej konkurencji, choć masowych likwidacji i konsolidacji szkół wyższych jeszcze nie ma. W tym roku z rejestru wykreślonych zostało 6 uczelni niepublicznych, a do resortu nauki wpłynęły wnioski o likwidację pięciu. Słabsze uczelnie mogą, zamiast likwidacji, zostać przyłączone do silniejszych.

Od kilku lat miejsc na studiach od kilku lat jest więcej niż chętnych i po zakończeniu naboru wolne miejsca zostają nawet na bezpłatnych studiach stacjonarnych, mimo że niemal połowa młodzieży w wieku maturalnym idzie na studia.

Tymczasem prestiż magisterium spada. Zaledwie 38 proc. Polaków uważa, że dyplom uczelni ma dużą wartość na rynku pracy. Prawie trzy piąte ankietowanych - 57 proc. - jest przekonana o jego niskiej wartości. Tak wynika z sondażu, przeprowadzonego pod koniec ostatniego roku akademickiego przez CBOS.

78 proc. badanych oceniło, że kształcenie na uczelniach w Polsce jest masowe i że studiować może każdy.  Z opinią, że jakość kształcenia na wyższych uczelniach się obniża, zgadza się 47 proc. badanych, a nie zgadza się 24 proc. Spora część badanych - aż 29 proc. nie potrafi zająć jednoznacznego stanowiska w tej sprawie.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: NAUKA