Nauka

Nowa szczepionka na gruźlicę. Czy to będzie przełom?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 13:25
Grupa kanadyjskich naukowców opracowała nową szczepionkę przeciwko gruźlicy. Bazuje na wirusie zmodyfikowanym genetycznie.
Program szczepień ochronnych w Polsce składa się ze szczepień obowiązkowych, które są refundowane z budżetu państwa oraz zalecanych, które finansują rodzice
Program szczepień ochronnych w Polsce składa się ze szczepień obowiązkowych, które są refundowane z budżetu państwa oraz zalecanych, które finansują rodziceFoto: East News/Glow Images

- Jako pierwsi opracowaliśmy taką szczepionkę na gruźlicę - chwali się prof. Fiona Smaill z McMaster University. - Ta choroba to nadal zagrożenie publiczne. Jedna trzecia światowej populacji jest zainfekowana mikroorganizmami, które powodują gruźlicę. Nadal jest to drugi zabójca ludzi, ustępując miejsca tylko HIV. Obecna na rynku szczepionka okazała się nieskuteczna - dodaje.

Nowy preparat to kombinacja 5 adenowirusów, które zostały zmodyfikowane tak, aby poprawiać działanie poprzedniej szczepionki, BCG, opracowanej jeszcze w latach 1920 i znajdującej się obecnie w szerokim użyciu. Jej nowsza koleżanka sprawia, że efekty BCG trwają dłużej i są lepsze.

Prace nad szczepionka trwały ponad dekadę. Pierwsze badania kliniczne rozpoczęły się w 2009 roku na próbie 24 zdrowych osób, w tym 12 zaszczepionych wcześniej BCG. - Badaliśmy, jaka dawka jest bezpieczna, a jaka wystarczy, aby zmobilizować reakcję systemu immunologicznego - mówi prof. Zhou Xing z McMaster Immunology Research Center, także biorący udział w badaniu.

Do 2012 roku zespół ustalił odpowiedni dawki i rozpoczął testy kliniczne na dużą skalę. - Wciąż jeszcze potrzeba badań, aby zbadań pełen potencjał szczepionki - mówi prof. Xing. Ale wstępne wyniki wyglądają bardzo obiecująco.

(ew/Sci-News)

Zobacz więcej na temat: NAUKA medycyna