Nauka

Rezonans MRI: mózg inaczej reaguje na poezję i prozę

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2013 20:00
Badacze z University of Exeter (Wielka Brytania) wykazali ponad wszelką wątpliwość, że nasze mózgi inaczej przyjmują prozę, a inaczej poezję.
Rezonans MRI: mózg inaczej reaguje na poezję i prozę
Foto: Glow Images/East News

Wszystko dzięki technice rezonansu magnetycznego fMRI. Nikt wcześniej nie zbadał tym prostym sposobem reakcji mózgu na różne rodzaje literatury pięknej.

Badacze z Exeter odkryli, że istnieje cały system nerwowy, który aktywuje się w mózgu pod wpływem lektury. Istnieją także różne wersje tej aktywizacji. Na przykład emocjonalnie nacechowana literatura pobudza także te rejony mózgu, które zwykle aktywizują się podczas słuchania muzyki, zwłaszcza w prawej półkuli. Te same rejony odpowiedzialne są za dreszcz, który przebiega nam po krzyżu, kiedy jakaś melodia szczególnie nas porusza.

W badaniach wzięło udział 13 osób, studentów literatury angielskiej. Skanowano ich mózgi podczas lektury instrukcji obsługi, emocjonalnie nacechowanych fragmentów prozy, łatwych i trudnych sonetów oraz ich ulubionej poezji.

Podczas lektury ulubionych wierszy mózgi uczestników były stymulowane bardziej w rejonach związanych z pamięcią niż czytaniem, co oznacza, że ulubiona literatura jest dla nas rodzajem wspomnienia. Z kolei kiedy porównano działanie prozy i poezji, okazało się, że poezja uaktywnia bardziej rejony związane z introspekcją.

- Niektórzy mówią, że niemożliwym jest pogodzenie nauki i sztuki, ale rozwój technologii pomaga nam zobaczyć, jak ciało reaguje na sztukę - mówi kierujący badaniami prof Adam Zeman.

Wyniki publikuje pismo Journal of Consciousness Studies.

(ew/Sci-news)

Zobacz więcej na temat: NAUKA