Charakterystyczne odbicia dłoni wiązane są z kulturami paleolitu. W jaskiniach towarzyszą często przedstawieniom koni i mamutów.
Zwykle malowidła takie wiązano z magią łowiecką i uznawano, że dłonie musiały należeć do mężczyzn. Najnowsza analiza kształtu przykładów odbić tego typu wskazuje, że w rzeczywistości należały do pań.
Naukowcy porównali 32 dłonie pochodzące z okresu pomiędzy 12 500 - 40 000 lat p.n.e., znajdujące się w jaskiniach na terenach dzisiejszej Francji i południowej Hiszpanii. Niektóre z nich są bardzo drobne, co skłaniało badaczy do twierdzenia, że należały do chłopców.
Jednak najnowsze analizy, publikowane na łamach American Antiquity, wskazują, że 24 spośród 32 dłoni należało do kobiet. Wnioski te wyciągnięto na podstawie proporcji oraz długości palca wskazującego, serdecznego i małego. Pozostałe 8 odcisków należało do mężczyzn, ale tylko 3 z nich były odbiciami rąk dorosłych panów, reszta - chłopców.
Autorzy badania podkreślają, że odbicia te zapewne należały do autorów. Jeśli dodać do tego fakt, że jaskinie ze sztuką są często niewielkie i mogli mieścić się w nich tylko niewielcy malarze, wniosek nasuwa się sam.
(ew/ScienceMag)