Nauka

Elektrośmieci trafiają na nielegalne wysypiska

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2015 20:00
Eksperci alarmują: większość elektronicznych odpadów jest nielegalnie sprzedawanych lub wyrzucanych głównie na wysypiska w Afryce i w Azji. Może to być groźne dla zdrowia.
Audio
  • Góry nielegalnych e-śmieci - Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/R. Motriuk
Polska ma ogromne opóźnienie w recyklingu odpadów. Ponad połowa śmieci z  naszych domów trafia na wysypiska.
Polska ma ogromne opóźnienie w recyklingu odpadów. Ponad połowa śmieci z naszych domów trafia na wysypiska.Foto: Glow Images/East News

Według niedawnego raportu Programu Środowiskowego ONZ, nawet 90 procent laptopów czy telefonów komórkowych trafia do podziemnego handlu lub na nielegalne wysypiska. Wartość tych odpadów to prawie 19 miliardów dolarów rocznie; w zeszłym roku było ich ponad 40 milionów ton.

Teraz w rozmowie z radiem ONZ Christian Nellemann z norweskiej organizacji ekologicznej GRID mówi, że problem narasta chociażby dlatego, że ludzie zużywają coraz więcej telefonów czy komputerów. - A one - podkreśla- zawierają metale ciężkie i inne związki chemiczne, potencjalnie groźne dla zdrowia.

Nielegalny handel to też straty dla gospodarki, bo giną cenne minerały, miedź czy złoto wyrzucane jako fałszywy złom. Najwięcej nielegalnych elektronicznych śmieci trafia do Ghany, Nigerii, Chin, Pakistanu i Indii.

(IAR)

Czytaj także

Natura i technika. Jak ujarzmiano światło

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2015 20:00
Goście Hanny Marii Gizy opowiedzą o tym, czym jest światło dla człowieka i jak elektryczność zmieniła oblicze Ziemi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prędkość światła naprawdę niepokonana?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2015 18:00
Bez względu na to, jak szybko się poruszamy, fotony będą – w stosunku do nas – poruszać się z prędkością 300 tys. km na sekundę. Jest szansa, by kiedyś prześcignąć światło?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekolodzy i ekonomiści wzywają do rozprawy z elektrośmieciami

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2015 11:11
Podczas wspólnej konferencji zaapelowali do parlamentarzystów o wprowadzenie rozwiązań , które rozwiążą kwestię bezpiecznego neutralizowania starych urządzeń RTV-AGD.
rozwiń zwiń