Nauka

Dzięki nowym technologiom Konkurs Chopinowski będzie wszędzie

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2015 20:00
Wystarczy dostęp do sieci i będzie można wysłuchać na żywo wszystkich koncertów Konkursu Chopinowskiego, głosować i prowadzić dyskusje. - Chcemy dotrzeć do melomanów na całym świecie – mówi dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener.
Przesłuchania konkursowe potrwają od 3 do 16 października
Przesłuchania konkursowe potrwają od 3 do 16 październikaFoto: Unsplash/Pixabay/domena publiczna

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina przygotował specjalną platformę internetową pod adresem https:\/\/pl.chopincompetition2015.com/, która w całości poświęcona jest Międzynarodowemu Konkursowi Chopinowskiemu. Znalazły się na niej informacje o wszystkich poprzednich konkursach, w tym krótkie biogramy ich laureatów i jurorów. - W najbliższym czasie chcemy je uzupełnić o nagrania video – dodał Szklener.

Platforma prezentuje jednak przede wszystkim rozpoczynający się 1 października XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. 

Wideo i aplikacje

Na platformie znalazły się również informacje dotyczące wszystkich pianistów, którzy starali się o uczestnictwo w tegorocznym konkursie. Można przeczytać ich krótkie biogramy, wysłuchać nagrań z eliminacji przygotowanych w formie zarówno video, jak i audio.

Szklener zapowiedział, że na platformie znajdą się wszystkie nagrania z konkursu - włącznie z finałem i koncertem laureatów. - Będzie można także na żywo słuchać wszystkich przesłuchań konkursowych transmitowanych w formacie video HD oraz w audio, zbliżonym do jakości CD, a dla audiofilów – w jakości audio HD – dodał Szklener.

Wszystko, co znajduje się na platformie, dostępne jest także w aplikacji przygotowanej dla użytkowników smartfonów z systemami operacyjnymi Android i iOS, a także telewizorów z funkcją Samsung smart TV (po pobraniu darmowej aplikacji). - Oprócz tego na kanale instytutu w serwisie YouTube będzie można na żywo śledzić przebieg konkursu i oglądać materiały archiwalne – zaznaczył szef Instytutu.

Wprowadzenie nowych technologii do konkursu Chopinowskiego ma dwa cele. - Pierwszy to zwiększenie zasięgu odbioru Konkursu Chopinowskiego, czyli dotarcie do młodszej publiczności, która niekoniecznie jest w pełni zaznajomiona z muzyką klasyczną w tym z muzyką Fryderyka Chopina. Liczymy na to, że dzięki wykorzystaniu nowych technologii zainteresuje się inną i nową dla siebie treścią – zwrócił uwagę Szklener.

Drugi powód to chęć przekroczenia granic geograficznych i językowych. - Chcemy dotrzeć z muzyką, w tym z konkursem Chopina, do melomanów na całym świecie – podkreślił.

Czynny udział melomanów

Ale nowe technologie mają nie tylko umożliwić słuchanie wykonań dzieł Chopina. - Chcemy wykorzystać jeszcze jeden aspekt nowych technologii: czynne współuczestnictwo publiczności w wydarzeniu. Po pierwsze umożliwimy dyskusję moderowaną w języku polskim i angielskim, po drugie damy melomanom na całym świecie możliwość zagłosowania na laureata publiczności – powiedział Szklener.

Jak dodał, chodzi o zbudowanie wokół konkursu grupy zaangażowanych melomanów z całego świata. - Zależy nam bardzo na tym, żeby zebrać grono osób głęboko przeżywających muzykę, które chcą współdziałać i współuczestniczyć w poważnych przedsięwzięciach artystycznych. Liczę na to, że zbierze się międzynarodowa grupa melomanów, którzy będą chcieli utrzymać kontakt po konkursie i dzięki temu uda nam się wykorzystać konkurs jako swego rodzaju dźwignię promocji innych wydarzeń związanych z muzyką Chopina i mniej znaną twórczością pozostałych polskich kompozytorów – wyjaśnił Szklener.

Głosowanie i uczestnictwo w dyskusji będzie możliwe po założeniu bezpłatnego konta na platformie. Transmisje koncertów i wszystkie publikowane informacje są dostępne bez logowania do serwisu.

(ew/PAP)

Czytaj także

Konkurs Chopinowski. Nie myj rąk w śniegu!

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2015 15:00
- Większość konkursów nie wypadła dla mnie pomyślnie. Ale dzięki temu dużo się nauczyłem i mogłem tę wiedzę przekazać studentom - mówił prof. Andrzej Jasiński, juror XVII Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konkurs Chopinowski w Polskim Radiu. Wyjątkowe emocje

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2015 14:30
Już za dwa tygodnie rozpocznie się w Warszawie XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Zmagania 81 pianistów z 20 krajów ze szczególną uwagą będzie śledzić Polskie Radio.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niezwykłe radio na niezwykły czas. Rusza cyfrowe Radio Chopin

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2015 11:01
Z okazji XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego imienia Fryderyka Chopina Polskie Radio uruchomiło w poniedziałek cyfrowe Radio Chopin.
rozwiń zwiń