Nauka

Festiwal Zabytków Techniki. Opowieść o historii przemysłu na Dolnym Śląsku

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2016 18:17
Festiwal rozpocznie się w piątek w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej.
Stara Gazownia w Sobótce
Stara Gazownia w SobótceFoto: mat. organizatorów

Zwiedzania zabytków architektury przemysłowej, których historia sięga XIX wieku oraz przejazdy zabytkowymi pociągami to niektóre z atrakcji organizowanego w kilku miastach Dolnego Śląska Festiwalu Zabytków Techniki.

To trzecia edycji imprezy, którą zapoczątkował jubileusz 170-lecia uruchomienia linii kolejowej Wrocław-Świebodzice.

- Rekonstrukcja tych wydarzeń - m.in. wjazdu pierwszego pociągu na stację w Jaworzynie Śląskiej - skłoniła nas do opowiedzenia większej historii. Historii przemysłu i techniki na Dolnym Śląsku, której kolej była ważnym, ale nie jedynym elementem - powiedziała dyrektor Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku Katarzyna Szczerbińska-Tercjak.

Celem festiwalu jest promocja i ochrona zabytków techniki. - Festiwal pokazuje zapomnianą, niedocenioną grupę zabytków - świadectw wielkiej, ciekawej i burzliwiej historii naszego regionu. Ich fundamentalnego wpływu na kształtowanie krajobrazu kulturowego regionu - podkreśliła dyrektor.

Festiwal rozpocznie się w piątek od zwiedzania z przewodnikiem Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej. W tym mieście uczestnicy imprezy będą mogli również zwiedzić fabrykę porcelany, której historia sięga drugiej połowy XIX wieku. To jedna z najstarszych w Polsce, czynnych, fabryk porcelany stołowej.

Z kolei muzeum poświęcone historii produkcji porcelany będzie można zwiedzić w Wałbrzychu.

Kolejnym punktem na mapie festiwalowej będzie Hydroelektrownia Lubachów w okolicach Świdnicy. Oddana do użytku w 1916 roku siłownia do dziś produkuje energię w oparciu o ówczesne maszyny i technologie.

Uczestnicy festiwalu będą mogli zwiedzić również jeden z kamieniołomów granitu w okolicach Strzegomia. Czynne i wyeksploatowane kamieniołomy są jednym z charakterystycznych elementów krajobrazu okolic Strzegomia i Jawora.

Wiele atrakcji - w tym warsztaty dla dzieci i zwiedzanie z przewodnikiem - przygotowało dla uczestników festiwalu Centrum Kultury i Sztuki "Stara Kopalnia" w Wałbrzychu. Centrum znajduje się na terenie kopalni Julia, która został zrewitalizowana i przeznaczona na działalność kulturalną.

W ramach wydarzeń festiwalowych będzie można również zwiedzić przemysłowy kompleks Starej Gazowni w Sobótce, który został oddany do użytku w 1902 roku. W niedziałającej dziś gazowni zachowano wyposażenie sprzed stu lat. To m.in. kocioł parowy, wanny do odsiarczania oraz potężny zbiornik do przechowywania gazu.

Zwiedzić będzie można również młyn parowy w Dzierżoniowie, który powstał w pierwszej połowie XIX wieku oraz młyn gospodarczy w Siedlimowicach koło Żarowa, w którym znajduje się oryginalny i wciąż sprawny ciąg technologiczny produkcji mąki z lat 30. XX wieku.

W ramach festiwal odbędą się również przejazdy zabytkowych pociągów z Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej do Krzyżowej i Świdnicy oraz do Wrocławia na wystawę przezentującą zabytki motoryzacji.

Festiwal zakończy się w poniedziałek.

***

Pomysłodawcami i głównymi organizatorami festiwalu jest Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku oraz Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska.

PAP, kk

Czytaj także

Centrum Nauki Kopernik bije kolejny rekord odwiedzeń

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2016 12:26
Sześć milionów osób odwiedziło Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. "Szczęśliwy" 6-milionowy bilet kupili goście ze Stargardu Szczecińskiego: Małgorzata Jaworska, Łukasz Piszewski i 7-letni Antek Pałęga.
rozwiń zwiń