W nagrodę otrzymali karty członkowskie Klubu Kopernika i tablet edukacyjny. - Nie spodziewaliśmy, chcieliśmy spędzić po prostu dzień w Centrum Nauki Kopernik. Do Warszawy przyjechaliśmy właściwie wyłącznie po to - mówili zaskoczeni. Łukasz Piszewski przyznał, że w Koperniku jest już po raz kolejny, by pokazać go Antkowi.
Warszawskie Centrum w ścisłej światowej czołówce
Dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer podkreślił, że od ponad pięciu lat jego placówkę odwiedza co roku ponad milion osób. - Czyni nas to ciągle najliczniej odwiedzanym centrum nauki w Europie, i daje nam to miejsce w pierwszej dziesiątce najliczniej odwiedzanych centrów nauki na świecie - cieszył się Robert Firmhofer. Wymienił, że lepsze są m.in. centra nauki w Szanghaju i w Pekinie. - One mają dziesięć razy większą powierzchnię wystawienniczą. Ale nie tak dużo nas od nich dzieli. Gdyby nam się udało zdublować powierzchnię wystawienniczą, dalibyśmy radę je pokonać - skomentował.
Wystawę, jak i aranżację budynku czekaja zmiany
Jak dodał Robert Firmhofer, centrum stara się coraz lepiej rozumieć swoich gości, i na podstawie ich doświadczeń modyfikować eksponaty i przestrzeń wystaw. - Pracujemy nad całkowitą zmianą ekspozycji - powiedział dyrektor CNK. Przyznał, że pierwsza część już została oddana do użytku (to część "Nowy Świat w ruchu"), teraz trwają prace nad przygotowaniem drugiej części. W przyszłym roku ma być ona gotowa w zmienionej formie. - Wtedy pierwsze piętro zmieni się całkowicie: to będą nowe eksponaty - bardzo precyzyjne, które będą oferować wyższe jakościowo doświadczenie - zapowiedział.
CNK pracuje też nad tym, by poprawić komfort gości w czasie pobytu w centrum. - Przed nami, prawdopodobnie w grudniu i styczniu, rearanżacja wejścia - zapowiedział Firmhofer. Poinformował, że do budynku będzie się wchodziło od innej strony. Dzięki temu zwiedzający nie będą musieli tłoczyć się w kolejce przed wejściem. Oprócz tego CNK chce wprowadzić bilet elektroniczny, który będzie można mieć na ekranie smartfona. Biletów kupionych przez internet nie trzeba więc będzie odbierać - jak dotąd - w kasie placówki. Zmiany mają być wprowadzane tak, aby uniknąć zamykania "Kopernika".
Pierwszy moduł budynku Centrum został otwarty 5 listopada 2010 roku. Jego celem jest promowanie i popularyzacja komunikacji naukowej. Zwiedzający mogą poznawać prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach takich jak "Korzenie cywilizacji", "Strefa światła", "Świat w ruchu" czy "Człowiek i środowisko".
IAR/PAP/dad