Nauka

14 listopada spójrz w niebo. Superksiężyc - największa pełnia od 1948 roku

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2016 10:01
Wprawdzie Superksiężyc można było oglądać niedawno, bo 17 października, ale wówczas był o 1328 kilometrów dalej, niż będzie miało to miejsce w połowie listopada.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Kai Schreiber/Wikimedia Commons/CC

14 listopada odległość geocentryczna od Ziemi do środka naszego naturalnego satelity wyniesie 356536 kilometrów.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

Nazwa "Superksiężyc" została wprowadzona w 1979 roku przez astrologa Richarda Nolle na określenie momentu, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia znajdują się względem siebie w linii prostej, a Księżyc dodatkowo jest w swoim perygeum (punkt orbity okołoziemskiej, który znajduje się najbliżej Ziemi).

Według danych Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) w tym położeniu Księżyc dla obserwatorów jest do 14 proc. większy i świeci do 30 proc. jaśniej niż w apogeum.

Opinie o możliwości wywoływania przez Księżyc w tym położeniu szczególnie niszczycielskich zjawisk, jak fale oceaniczne, trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów, nie mają potwierdzenia w badaniach zjawisk przyrody.

***

14-15 listopada będzie można także obserwować maksimum roju Geminidów a 21-22 grudnia maksimum roju Ursydów.

Wikipedia, kk

Zobacz więcej na temat: astronomia kosmos NAUKA
Czytaj także

Lemur - robotyczne ramię budowane przez Polaków - pomoże w sprzątaniu kosmosu

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2016 18:22
Lemur może być wykorzystany do wyłapywania z kosmosu dużych kosmicznych śmieci, np. nieczynnych satelit. W przyszłości może przydać się do serwisowania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, satelitów telekomunikacyjnych czy budowy laboratoriów orbitalnych.
rozwiń zwiń