Nauka

Liceum z Ostrowca wywołało przez radio stację kosmiczną

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2011 16:41
Uczniowie LO im. Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim połączyli się drogą radiową z międzynarodową stacją kosmiczną ISS. Na ich pytania odpowiadała astronautka Colman.
Audio

Punktualnie o godzinie 8.46 kiedy to stacja lecąca na wysokości 350 km nad Ziemią i pędząca z prędkością 7 km na sekundę znalazła się w zasiągu anteny umieszonej na dachu szkoły, rozpoczęło się wywoływanie astronautów. Chwilę potem ponad sto osób zebranych w sali usłyszało głos Katrin Colman prosto z kosmosu.

Uczniowie liceum Staszica pytali astronautkę m. in o to jak, wygląda życie na stacji kosmicznej. Alicja Misztal była zainteresowana tym jak często astronauci kontaktują się z rodziną. Łukasza Jeziorskiego interesowała przyszłość podboju kosmosu oraz to czy może istnieć planeta podobna do Ziemi.

Organizator projektu Michał Sitarski powiedział, że na możliwość połączenia czekał ponad dwa lata. Pierwsza próba, tydzień temu nie powiodła się i gdy dziś usłyszał głoś astronautki odetchnął z ulgą.

Było to trzecie w historii Polski nawiązanie łączności pomiędzy szkołą a stacją kosmiczną. Teraz pasjonaci astronautyki z Ostrowca zamierzają zakupić specjalny foniczny teleskop, dzięki któremu łączność ze stacjami kosmicznymi może być częstsza.

agkm

ISS na Facebooku

Czytaj także

56 milionów dolarów za podróże jednego astronauty

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2010 14:27
Transport jednego amerykańskiego astronauty na Międzynarodową Stację Kosmiczną będzie kosztował NASA w latach 2013-2014 blisko 56 mln dolarów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kapsuła Dragon zastąpi rosyjskie Sojuzy?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2010 21:47
Po raz pierwszy prywatna firma wyniosła na orbitę okołoziemską statek kosmiczny i następnie sprowadziła go na ziemię.
rozwiń zwiń
Czytaj także

NASA zadowolona z bakterii i z ISS

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2010 11:41
Amerykańska agencja kosmiczna podsumowuje miniony rok.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Znamy listę marzeń NASA

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2011 06:00
Obejmuje ona między innymi rakiety napędzane antymaterią i mikrofalami, a także swobodnie unoszące się w przestrzeni kosmicznej roboty.
rozwiń zwiń